Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Чи нараховувати ПДВ при продажу автомобіля, що знищений в результаті ДТП?

Вантажне авто в результаті ДТП зазнало конструктивної загибелі, страхова компанія виплатила вдшкодування. Є офіційна оцінка даного авто, яка складає 20000 грн (в т.ч. ПДВ). Балансова вартість наразі складає 133000 грн. Це авто хоче придбати фізособа в такому стані, в якому воно є. Чи потрібно донараховувати ПДВ до балансової вартості при продажу даного авто, адже по суті воно вже не існує?

Відповідно до п. 189.9 ПКУ, у разі, якщо основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких основних виробничих або невиробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації.

Норма цього пункту не поширюється на випадки, коли основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення основних виробничих або невиробничих засобів, що підтверджується відповідно до законодавства або коли платник податку подає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобів у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням.

Далі, у п. 189.10 ПКУ написано, що у разі якщо внаслідок ліквідації необоротних активів отримуються комплектувальні вироби, складові частини, компоненти або інші відходи, які оприбутковуються на матеріальних рахунках з метою їх використання в господарській діяльності платника, на такі операції не нараховуються податкові зобов'язання.

В даному випадку маємо факт знищення автомобіля в результаті ДТП. Після цього він вже не може викристовуватись за призначенням і тому має бути виключений зі складу основних засобів – списаний. Отже, відбувається ліквідація автомобіля як об’єкта ОЗ без згоди підприємства – платника ПДВ. Документами, що підтверджують знищення авто в результаті ДТП, будуть ті самі документи, що оформлялися для отримання страхового відшкодування.

Таким чином, при ліквідації авто внаслідок ДТП не потрібно нараховувати ПДВ на його залишкову вартість, оскільки воно знищене без згоди підприємства і цей факт документально підтверджений.

Якщо підприємство має можливість продати знищений автомобіль (є покупець), воно повинно оприбуткувати його як відходи, які можуть бути продані. При оприбуткуванні таких відходів ПДВ не нараховується відповідно до п. 189.10 ПКУ, а при продажу таких відходів ПДВ нараховується на фактичну ціну продажу за загальним правилом п. 188.1 ПКУ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Автотранспорт , ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі