• Посилання скопійовано

Як виправити зайво виписану ПН?

ТОВ - платник ПДВ склав ПН, зареєстрував в ЄРПН, але згодом з’ясував, що ПН виписана помилково, адже операції постачання товарів, послуг не було. Тому ТОВ склало РК, яке зареєстровано в ЄРПН, щоб обнулити показники помилкової ПН. Внаслідок здійснення цих операцій зменшується реєстраційний ліміт. Як виправити це?

У разі складання і реєстрації в ЄРПН зайвої ПН на операцію, якої не було, її обнуляють РК з типом причини 103 «Повернення товару або авансових платежів», який також реєструють в ЄРПН.

Але відображати ці ПН і РК в декларації з ПДВ немає підстав.

Тому що відповідно до п. 6 розділу ІІІ Порядку №21 дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

Таким чином, якщо операції постачання не було, в бухобліку вона не відображалася. Якщо операція в бухобліку не відображалася, то і в декларації з ПДВ вона не має відображатися.

Аналогічно консультує і податкова (див., наприклад, ІПК ДПС від 07.09.2020 р. №3752/ІПК/99-00-05-06-02-06).

Тому, наприклад, якщо платник відобразив зайву ПН в декларації, а згодом виявив помилку, обнуливши таку ПН складеним РК, зареєстрованим в ЄРПН, він повинен подати уточнюючу декларацію до декларації, в якій зазначено ПЗ за зайвою ПН, зменшивши ПЗ на суму помилки. А РК до зайвої ПН, повторимося, в декларації не відображається. Аналогічно виправляти зайву ПН в декларації рекомендує і податкова (див., наприклад, ІПН ДФС від 27.08.2019 р. №3999/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Проте, якщо виправити таким чином, на суму помилки буде зменшено реєстраційний ліміт ПДВ, який визначається згідно з ст. 200-1 ПКУ.

Законного способу виправлення реєстраційного ліміту в наведеній ситуації немає. Хіба що звернутися до суду (див., наприклад, рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 16.09.2019 р. у справі №826/17483/18). Проте навряд чи масово платники звертатимуться до суду.

Тому на практиці з метою не втратити реєстраційний ліміт йдуть на певне порушення – в декларації відображають як зайву ПН, так і РК до неї.

Законних підстав так робити, повторимося, немає. Хоча на місцях податкова подеколи рекомендує цей спосіб.

З наведеного випливає, що якщо платник відобразив ПЗ за зайвою ПН в декларації, згодом склав РК і через уточнюючу декларацію прибрав ПЗ за зайвою накладною, то для того, щоб поновити реєстраційний ліміт, він може знову подати уточнюючу декларацію, якою знову відобразити ПЗ за зайвою ПН, потім подати уточнюючу декларацію за період, коли було складено та зареєстровано РК і відобразити в ній зменшення ПЗ за такою РК. При цьому пам’ятайте про строки відображення зменшуючого РК у декларації – якщо він зареєстрований в ЄРПН вчасно, то в декларацію він потрапляє у місяці його складання, а якщо із запізненням – то тільки після реєстрації.

Мінус цього способу в тому, що під час чергової податкової перевірки ці помилки можуть бути виявлені і зайві ПН і РК до них з декларацій можуть бути прибрані. Хоча поки що про такі ситуації ми не чули. Але як буде далі – невідомо.

Вище ми розглядали варіант, коли ПН складена в одному звітному періоді, а виправлена в іншому. Але якщо ПН як складена, так і виправлена через РК в рамках одного звітного періоду, відображати ПН і РК в декларації цього періоду не потрібно. Реєстраційний ліміт в цій ситуації не буде зменшено.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Вивезення з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів: що з ПДВ?
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    26.11.202411
  • Чи нараховувати ПДВ при створенні ротаційного фонду?
    Страхова компанія уклала договір з приватним медичним закладом про надання платних медичних послуг. При наданні закладом медичних послуг він складає та реєструє ПН. СК пропонує додатковою угодою створити ротаційний фонд, використання якого можливо лише на погашення заборгованості СК за надані послуги в разі розірвання основного договору. Чи є об'єктом оподаткування ПДВ кошти, отримані від СК як внесок до ротаційного фонду?
    26.11.20248
  • Чи нараховувати ПДВ на супутні послуги при міжнародних перевезеннях?
    Для виконання контракту на перевезення організація залучає послуги сторонніх організацій згідно з договором субпідряду. У міжнародному перевезенні згідно з CMR послуга оподатковується за ставкою 0% ПДВ, але до перевезення додаються супутні витрати на оформлення негабаритних дозволів та супроводу по території Польщі. Ця послуга перевиставляється клієнту. Чи оподатковується вона ПДВ, якщо вона надана субпідряднику на території Польщі та чи потрібно нарахувати 20% ПДВ при перевиставлені таких послуг?
    25.11.202424
  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427