• Посилання скопійовано

Безоплатна передача ОЗ, що частково використовувались у звільнених операціях

ДП придбавало товари та основні засоби з ПДВ, які частково використовувались в оподатковуваних ПДВ операціях, а частково - ні. Нараховували ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ. Як нараховувати ПЗ з ПДВ при безоплатній передачі таких ОЗ іншому ДП за рішенням органу державної влади?

Відповідно до пп. «а» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ (у тому числі операції з безоплатної передачі).

Тобто операція з безоплатної передачі ОЗ є об’єктом оподаткування ПДВ.

Згідно з пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. Однак, база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

Таким чином, базою оподаткування у випадку безоплатної передачі буде балансова вартість таких ОЗ визначена за правилами бухгалтерського обліку («податкова» амортизація враховується лише при визначені податкових різниць у декларації з податку на прибуток).

Своєю чергою, як передбачено пп. 197.1.16 ПКУ, звільняються від оподаткування ПДВ операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням КМУ, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень. 

Норми цього підпункту поширюються також на операції з безоплатної передачі об'єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб'єкти операції платниками податку.

Зверніть увагу, податківці у ІПК від 09.08.2019 р. №3750/6/99-99-15-03-02-15/ІПК роз’яснювали, що звільнення за пп. 197.1.16 ПКУ можливе за умови одночасного виконання таких вимог:

  • передача повинна здійснюватися на безоплатній основі;
  • операція повинна здійснюватися між двома платниками ПДВ або між двома юридичними особами;
  • передача повинна відбуватися виключно у державну чи комунальну власність;
  • операція повинна здійснюватися на підставі прийнятого відповідного рішення уряду, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

При цьому, як було зазначено у запитанні, придбані ОЗ використовувались як в оподатковуваних, так і не в оподатковуваних операціях, внаслідок чого платник податку нараховував ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ.

Тому при безоплатній передачі таких ОЗ іншому державному підприємству (операція підпадає під звільнення від ПДВ) нараховувати ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ не потрібно, оскільки платник розраховує ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ. Відповідно визначена база оподаткування при передачі ОЗ буде включена до загального обсягу неоподатковуваних ПДВ операцій при здійсненні річного перерахунку ПДВ.

ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ нараховуються у тому випадку, якщо придбані ОЗ (або товари/послуги) використовуються повністю у звільнених операціях або неоподатковуваних операціях, а в даному випадку такі ОЗ використовувались частково в оподатковуваних, а частково у неоподатковуваних операціях (в тому числі і при їх безоплатні передачі).

Що ж до переоцінки/уцінки таких ОЗ, то у разі її проведення і відповідного зменшення балансової вартості ОЗ база оподаткування ПДВ при їх безоплатній передачі буде визначатись виходячи з переоціненої балансової вартості (тобто з врахуванням результату переоцінки).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 202
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202429
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249345
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202436