• Посилання скопійовано

Заблокували ПН: що з ПДВ та що робити?

Як вийти з ситуації щодо заблокованої ПН з найменшими витратами? В декларації треба її показати, тобто сплатити суму ПДВ? Потім подача в суд, тобто сплата судового збору?

Що з ПЗ з ПДВ?

Згідно зі ст. 187 ПКУ податкові зобов’язання (ПЗ) виникають на дату певної події, на дату здійснення певної господарської операції (за правилом першої події, відвантаження товарів покупцеві або отримання оплати від нього). Саме ця подія, а не власне факт складання ПН/реєстрації її у ЄРПН, викликає виникнення податкових зовов'язань з ПДВ у продавця.

Це прямо випливає з п. 201.10 ПКУ: відсутність факту ЄРПН-реєстрації ПН (у тому числі й у разі, коли така ПН узагалі не буде складена) не звільняє продавця від обов’язку включати суми ПДВ у податкові зобов'язання за відповідний звітний період

Тож якщо за операцією постачання товарів реєстрацію ПН у ЄРПН вам заблокували, то ви все одно повинні включити ПДВ за нею в суму ПЗ за відповідний звітний період.

На те, що відсутність факту реєстрації платником податку — продавцем товарів/послуг ПН у ЄРПН не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, указаної в такій ПН, до складу ПЗ за відповідний податковий період.

 

Які дії внаслідок блокування?

З 01.02.2020 порядок зупинення реєстрації ПН/РК регулюється Постановою КМУ від 11.12.2019 р. № 1165, яка прийшла на зміну Постанові КМУ від 21.02.2018 р. № 117.

Для платників ПДВ Постанова № 1165 має такі переваги:

  • рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН за результатами розгляду пояснень та копій документів тепер не може перевищувати 5 робочих днів (раніше було 7 робочих днів);
  • платник податку тепер може оскаржити рішення про відмову в адміністративному порядку, що забезпечує швидке досудове вирішення спору;
  • платник податку має можливість подати в електронному вигляді інформацію та копії документів щодо спростування вiдповiдностi критерію ризиковості до комісії регіонального рівня, яка протягом 7 робочих днів зобов’язана прийняти відповідне рішення. Це дозволяє знизити затрати часу платника податку для вирішення зазначеного питання.

Покрокова інструкція дій платника податку у разі блокування ПН така.

У разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН контролюючий орган протягом операційного дня надсилає в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Платник податку має право подати до контролюючого органу пояснення та копії документів до зупинених ПН/РК протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в ПН/РК – див. п. 6 Порядку № 520 від 12 грудня 2019 року.

Комісія регіонального рівня розглядає подані пояснення та копії документів до зупинених ПН/РК протягом 5 робочих днів та приймає одне з рішень:

  • або про реєстрацію ПН/РК, після чого ПН/РК реєструється в ЄРПН за умови наявного ліміту (згідно з п.200-1.3 ПКУ);
  • або відмову в такій реєстрації.

У разі коли комісією регіонального рівня прийнято рішення про відмову в реєстрації ПН/РК, платник податку має право оскаржити таке рішення в адміністративному порядку, шляхом направлення протягом 10 робочих днів скарги з поясненнями та копіями документів до комісії центрального рівня.

Надалі комісія центрального рівня протягом 10 календарних днів розглядає скаргу з поясненнями та копіями документів та приймає одне з рішень:

  • задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, після чого ПН/РК реєструється в ЄРПН за умови наявного ліміту;
  • або залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН без змін.

У разі, коли комісією центрального рівня залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН без змін, платник податку має право оскаржити зазначене рішення в судовому порядку. У разі надходження рішення суду, яке набрало законної сили про зобов’язання зареєструвати ПН/РК, такі ПН/РК підлягають реєстрації.

Саме такі дії платника податку у разі блокування ПН зазначали й самі податківці – див. тут.

Тож, лише, якщо платник податку отримає негативне рішення щодо реєстрації в ЄРПН заблокованої ПН, то лише тоді він має право звернутися до судових інстанцій. Й тоді дійно будуть мати місце додаткові витрати на судовий збір. До цього вирішити питання із розблокування ПН можна в адміністративному порядку.

Додатково читайте тут, туттут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    Сьогодні 14:365
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    Сьогодні 10:1221
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20245
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202439
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 793