Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Передоплата за товар, ціна якого визначається з прив’язкою до курсу валюти

Юрособа у грудні 2019 року здійснила часткову передоплату за товар (з прив’язкою до курсу валюти на дату оплати). 20.05.2020 р. проведено доплату за цей товар за іншою ціною. Видаткова накладна 29.05.2020 р. була складена виходячи з середньої ціни, яка сформована на підставі оплат. Чи потрібно складати РК до ПН, складених на дату передоплат?

Відповідно до пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. При цьому, як зазначено у пп. 44.1 ПКУ, для цілей оподаткування (зокрема, складання ПН) платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата аванс (пп. 201.7 ПКУ).

Своєю чергою, згідно з пп. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Таким чином, підприємством-постачальником правильно було складено податкові накладні, виходячи з ціни товару за курсом на дату оплати і відповідної частини товару, що була оплачена.

При цьому, податківці у своїх роз’ясненнях наполягають, що номенклатура у ПН на постачання товару (в тому числі ціна, кількість та інші показники) має відповідати первинним документам, що супроводжують таке постачання. А у видатковій накладній на постачання товару виходить так, що ціна зазначається усереднена, тобто відмінна від тієї, що вказана у ПН складених на дату передоплати.

Тому вважаємо, що безпечним варіантом в даному випадку буде складання постачальником РК до обох ПН на передоплату із типом причини «104 – зміна номенклатури» (оскільки одночасно буде відкориговано як ціну, так і кількість – частину вартості товару, яка була оплачена). Такі РК не будуть призводити до зміни суми ПДВ у ПН, а лише приведуть у відповідність до видаткової накладної  як ціну, так і кількість.

Зважаючи на те, що ціна буде фіксуватись саме видатковою накладною, то вважаємо, що РК доцільно складати саме датою відвантаження продукції – датою ВН.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Податкова накладна

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі