• Посилання скопійовано

Передоплата за товар, ціна якого визначається з прив’язкою до курсу валюти

Юрособа у грудні 2019 року здійснила часткову передоплату за товар (з прив’язкою до курсу валюти на дату оплати). 20.05.2020 р. проведено доплату за цей товар за іншою ціною. Видаткова накладна 29.05.2020 р. була складена виходячи з середньої ціни, яка сформована на підставі оплат. Чи потрібно складати РК до ПН, складених на дату передоплат?

Відповідно до пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. При цьому, як зазначено у пп. 44.1 ПКУ, для цілей оподаткування (зокрема, складання ПН) платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата аванс (пп. 201.7 ПКУ).

Своєю чергою, згідно з пп. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Таким чином, підприємством-постачальником правильно було складено податкові накладні, виходячи з ціни товару за курсом на дату оплати і відповідної частини товару, що була оплачена.

При цьому, податківці у своїх роз’ясненнях наполягають, що номенклатура у ПН на постачання товару (в тому числі ціна, кількість та інші показники) має відповідати первинним документам, що супроводжують таке постачання. А у видатковій накладній на постачання товару виходить так, що ціна зазначається усереднена, тобто відмінна від тієї, що вказана у ПН складених на дату передоплати.

Тому вважаємо, що безпечним варіантом в даному випадку буде складання постачальником РК до обох ПН на передоплату із типом причини «104 – зміна номенклатури» (оскільки одночасно буде відкориговано як ціну, так і кількість – частину вартості товару, яка була оплачена). Такі РК не будуть призводити до зміни суми ПДВ у ПН, а лише приведуть у відповідність до видаткової накладної  як ціну, так і кількість.

Зважаючи на те, що ціна буде фіксуватись саме видатковою накладною, то вважаємо, що РК доцільно складати саме датою відвантаження продукції – датою ВН.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202530
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202520
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202536
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202569