Відповідно до пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. При цьому, як зазначено у пп. 44.1 ПКУ, для цілей оподаткування (зокрема, складання ПН) платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата аванс (пп. 201.7 ПКУ).
Своєю чергою, згідно з пп. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Таким чином, підприємством-постачальником правильно було складено податкові накладні, виходячи з ціни товару за курсом на дату оплати і відповідної частини товару, що була оплачена.
При цьому, податківці у своїх роз’ясненнях наполягають, що номенклатура у ПН на постачання товару (в тому числі ціна, кількість та інші показники) має відповідати первинним документам, що супроводжують таке постачання. А у видатковій накладній на постачання товару виходить так, що ціна зазначається усереднена, тобто відмінна від тієї, що вказана у ПН складених на дату передоплати.
Тому вважаємо, що безпечним варіантом в даному випадку буде складання постачальником РК до обох ПН на передоплату із типом причини «104 – зміна номенклатури» (оскільки одночасно буде відкориговано як ціну, так і кількість – частину вартості товару, яка була оплачена). Такі РК не будуть призводити до зміни суми ПДВ у ПН, а лише приведуть у відповідність до видаткової накладної як ціну, так і кількість.
Зважаючи на те, що ціна буде фіксуватись саме видатковою накладною, то вважаємо, що РК доцільно складати саме датою відвантаження продукції – датою ВН.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити