Ситуація, описана у запитанні, справді має місце на багатьох підприємствах, адже під час складання статутів багато хто пише назву підприємства, скажімо, у такий спосіб: ТОВ «АЛЬБАТРОС». Iнші можуть зазначити: ТОВ «Науково-виробниче підприємство «СОЛОВЕЙ» — скорочена назва вписується так: ТОВ «НВП «СОЛОВЕЙ».
Тож не дивно, що у податківців при порівнянні даних Єдиного державного реєстру та даних статуту (оглядають під час перевірки або вимагають запитами) можуть виникнути запитання до платника податків.
Проте, на нашу думку, панікувати не треба: така розбіжність не може спричинити неприємні наслідки для платників податків — покупця та продавця.
Почнімо з того, що, відповідно до пп. «в» та «д» п. 201.1 ПКУ, у податковій накладній (далі — ПН) зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити, як, зокрема, повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юрособи.
Таким чином, у ПН записується саме за вибором платника податків повне або скорочене найменування (якщо статут має повну та скорочену назву юрособи) або (як правило, згідно зі статутом) — повна назва юрособи. За наведеним вище прикладом, ПН може містити назву (покупця чи продавця) як повну — ТОВ «Науково-виробниче підприємство «СОЛОВЕЙ», так і скорочену — ТОВ «НВП «СОЛОВЕЙ».
Але, оскільки ми говоримо не просто про зазначення назви у первинних документах обліку, а й у будь-яких інших офіційних документах, слід з'ясувати два моменти:
1. Чи містить чинне законодавство вимоги щодо написання назви юрособи?
2. Чи матимуть такі вимоги щодо назви податкові наслідки для такої юрособи чи її контрагентів?
Вимоги щодо написання назви юрособи
Справді, при реєстрації підприємства та/або внесення змін до його статуту мають бути виконані вимоги ст. 8 Закону №755, а саме при поданні установчих документів держреєстратору слід оформляти їх із дотриманням таких вимог, зокрема:
1) реєстраційна картка заповнюється друкованим способом або від руки друкованими літерами;
2) установчі документи юрособи повинні містити відомості, передбачені законом.
Вимоги щодо написання найменування юрособи або її відокремленого підрозділу встановлюються Міністерством юстиції України (до 12.12.2012 р. це був Держкомпідприємництва).
Увага! Вимог щодо написання найменування великими чи малими (іншим шрифтом) літерами сам Закон №755 не містить.
Водночас вимоги щодо написання назви юрособи визначено наказом Мін'юсту від 05.03.2012 р. №368/5: в установчих документах та при заповненні реєстраційної картки слід вказувати лише великі літери українського алфавіту (А, Б, В, Г, Ґ, Д, Е, Є, Ж, З, И, I, Ї, Й, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ю, Я).
Отже, з огляду на вищенаведене, ми можемо впевнено стверджувати:
1. При поданні юрособою статуту на реєстрацію юрособи та/або при внесенні змін до статуту (якщо у разі внесення змін до статуту він викладається у новій редакції) юрособа повинна зазначити у ньому назву великими літерами, інакше це може бути підставою для залишення документів держреєстратором без розгляду (п. 11 ст. 24 Закону №755).
Наприклад, повна назва — ТОВ «НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПIДПРИЄМСТВО «СОЛОВЕЙ», скорочена — ТОВ «НВП «СОЛОВЕЙ».
2. Такі великі літери мають використовуватися виключно для написання статуту та заповнення реєстраційних карток, що подаються держреєстратору.
Вимоги щодо написання назви у ПН
Згідно з Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Мінфіну України від 01.11.2011 р. №1379 (зокрема, згідно з пунктами, де згадується про найменування, — п. 1, п. 16), у ПН назва зазначається так, як у статутних документах, без будь-яких додаткових вимог щодо регістру літер.
Відповідно до п. 198.6 ПКУ, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені ПН (або підтверджені ПН, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 ПКУ.
Як ми вже зауважили раніше, з огляду на приписи пп. «в» та «д» п. 201.1 ПКУ у ПН має бути записана або повна назва юрособи, або скорочена (якщо така зазначена у статуті).
Але сам ПКУ не висуває жодних вимог щодо написання назви юрособи. Для формування ПК головне — наявність ПН із зазначенням у ній, зокрема, повної або скороченої назви юрособи. При цьому повна назва записується у статуті обов'язково, а скорочену наводять далеко не всі. Але якщо скорочена назва все-таки є, вона може бути перенесена й до ПН.
Водночас слід зважати на той факт, що бухгалтери при складанні податкової накладної та у разі отримання податкової накладної від покупця використовують дані, зазначені у Свідоцтві платника ПДВ. Податкові органи при реєстрації госпсуб'єкта платником ПДВ відповідно до п. 3.8 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 07.11.2011 р. №1394, обов'язково перевіряють його реєстраційні дані, наведені ним у заяві.
Водночас дані реєстраційної заяви мають бути достовірними та відповідати відомостям з ЄДР.
Згідно з пп. 3.11.3 Положення, сам же податковий орган при виписуванні Свідоцтва має зазначати у ньому найменування та місцезнаходження платника ПДВ повністю українською мовою великими літерами. Хоча насправді це не завжди так — Свідоцтва платників ПДВ можуть містити назву як великими, так і малими літерами (з першої великої літери).
А статус особи, яка заповнює ПН, як платника ПДВ, дає право продавцеві при складанні ПН використовувати, зокрема, дані Свідоцтва платника ПДВ як такі, що відповідають даним ЄДР. Тож вимога податкового органу щодо написання у ПН найменування саме великими літерами є більш ніж дивною. Тим більше якщо йдеться про пред'явлення такої претензії під час перевірки.
Увага! Вимоги щодо написання назви юрособи після прийняття Закону №755 були визначені наказом Держкомпідприємництва від 09.06.2004 р. №65. При цьому від підприємств, які були зареєстровані до 01.07.2004 р. (до набрання чинності Законом №755), ні сам Закон, ні Наказ №65 не вимагали внести зміни до назви. Тож така назва, як ТОВ «Науково-виробниче підприємство «СОЛОВЕЙ» або ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Соловей», має право на законне існування й досі. Отже, і свідоцтва платників ПДВ, видані таким підприємствам, є чинними, відповідають даним ЄДР та в жодному разі не впливають на дійсність виписаної ними чи їм ПН.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити