Згідно з пп. 201.1 ПКУ на дату виникнення ПЗ платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну з дотриманням умови щодо реєстрації в ЄРПН у встановлені терміни.
Відповідно до пп. 187.1 ПКУ дата виникнення ПЗ визначається за правилом першої події (за умовами запитання - на дату отримання коштів).
Норма пп. 201.4 ПКУ дає право в разі здійснення постачання товарів/послуг, які мають безперервний або ритмічний характер складати покупцям — неплатникам ПДВ, не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця. Пункт 19 Порядку №1307 також уточнює, що у разі здійснення постачання товарів/послуг (крім операцій за п. 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ), постачання яких має безперервний або ритмічний характер, постачальником (продавцем) може бути складена зведена податкова накладна.
Під ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць. Це означає, що на кожне ритмічне постачання неплатнику податку ПН не складається. Всі ритмічні постачання протягом місяця неплатникам ПДВ підсумовуються в одній зведеній ПН.
Усі останні зміни з ПДВ –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
За умовами запитання ця вимога не виконується, адже протягом місяця постачань не має, а є лише отримані передоплати.
Незважаючи, що платник податку здійснює постачання звільнених від ПДВ операцій, обов'язок скласти ПН ніхто не відміняє. У цьому випадку можна складати ПН за щоденними підсумками. Згідно з п. 14 Порядку №1307, податкова накладна складається за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі здійснення постачання товарів/послуг кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника).
У разі складання податкової накладної за щоденними підсумками операцій у рядку "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин" такої податкової накладної робиться позначка "х" та зазначається тип причини 11. При цьому у рядку "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "100000000000". Рядок "Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта" не заповнюється. Інші дані та показники такої податкової накладної заповнюються за загальними правилами, проте з урахуванням такого:
у графі 8 зазначається код ставки: 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування;
до графи 9 - код пільги. У графі 9 зазначається код відповідної пільги з ПДВ згідно з Довідниками податкових пільг, які затверджені ДПС станом на дату складання податкової накладної. У разі здійснення пільгових операцій, які не внесені до вказаних довідників (у зв’язку із запровадженням нової пільги) станом на дату складання податкової накладної, у графі 9 проставляється умовний код "99999999", а у відведеному полі зазначається відповідна норома ПКУ, якими передбачено звільнення від оподаткування.
Реєстрація ПН в Єдиному реєстрі здійснюється з урахуванням граничних строків:
- для ПН/РК, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для ПН/РК , складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції. Відповідальність за порушення строків реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі передбачена у ст. 120-1 ПКУ. У цій нормі є виключення. До ПН/РК, що не надаються покупцю і які складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування, санкції не застосовуються.
У зазначеній ситуації здійснюються такі проведення:
- Дт 311 Кт 69 — сума отриманої передоплати. Складається ПН за щоденними підсумками (якщо ПН не була складена на ці операції) та фіксується дата для дотримання терміну реєстрації в ЄРПН;
- Дт 69 Кт 70 — наприкінці місяця визнається дохід.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити