Відповідно до п. «а» ст. 1 Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про гуманітарне та техніко-економічне співробітництво від 07.05.1992 р. товари, поставки та інше майно, що надається або використовується у зв'язку з програмами допомоги США, можуть імпортуватися, експортуватися або використовуватися в Україні із звільненням від будь-яких тарифів, зборів, мит, податків на імпорт та інших аналогічних податків або зборів, що накладаються Україною або будь-якою її організацією.
Статтею 3 ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування.
При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Порядок отримання права на звільнення від оподаткування ПДВ операцій, що здійснюються у рамках проектів МТД, регламентується постановою Кабміну від 15.02.2002 р. №153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі – Порядок №153).
Пунктом 23 Порядку №153 визначено, що кожен з виконавців проекту в інформаційному підтвердженні придбання товарів, робіт і послуг у пільговому режимі (за формою згідно з додатком 8 до Порядку №153) вказує реквізити контрагентів-постачальників (найменування, код, адресу) та обсяг придбання товарів/послуг із застосуванням пільгового режиму.
ДФС в листі від 26.01.2016 р. №1393/6/99-99-19-03-02-15 повідомляє, що операції з постачання товарів/послуг у рамках проекту МТД та в межах затвердженого плану закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбаваються виконавцями проектів МТД за кошти МТД, звільняються від оподаткування ПДВ.
Якщо виконавцем проекту МТД придбання товарів/послуг, зазначених у плані закупівлі проекту, здійснюється у постачальника – платника ПДВ, то в договорі на таке постачання ціна цих товарів/послуг має бути вказана «Без ПДВ».
Постачальник при постачанні таких товарів/послуг виконавцю проекту МТД складає в установленому порядку податкову накладну (далі – ПН) на відвантаження товарів/послуг, яка підлягає обов'язковій реєстрації в ЄРПН.
При цьому у розд. «Б» ПН зазначаються :
- у графі 8 код ставки «903» – у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування;
- у графі 9 код відповідної пільги з ПДВ згідно з Довідниками податкових пільг (Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, або Довідник інших податкових пільг), які затверджені ДФС станом на дату складання ПН.
У разі здійснення пільгових операцій, які не внесені до вказаних довідників (у зв'язку із запровадженням нової пільги) станом на дату складання податкової накладної, у графі 9 проставляється умовний код «99999999», а у відведеному полі зазначаються відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ або міжнародного договору (угоди), якими передбачено звільнення від оподаткування.
При придбанні виконавцем проекту МТД у постачальника товарів/послуг у рамках таких проектів ціна товарів/послуг визначається без ПДВ, тому постачальник за такими операціями податкові зобов'язання не визначає і до бюджету не сплачує.
Якщо постачальник придбає у платника ПДВ товари/послуги для використання у звільнених від оподаткування ПДВ операціях, зокрема для подальшого постачання у рамках виконання проекту МТД, він включає суму ПДВ, сплачену постачальнику таких товарів/послуг, до складу податкового кредиту та зобов'язаний на підставі п. 198.5 ПКУ визначити зобов'язання виходячи з ціни придбання таких товарів/послуг, а також скласти ПК та зареєструвати її у ЄРПН.
Отже, товари, роботи, послуги та майно, що використовуються для виконання програм техніко-економічної та гуманітарної допомоги Україні від Уряду США як при перетині ними митного кордону України, так і при подальшому їх використанні іншими особами, якщо таке використання передбачено безпосередньо програмами, звільняються від оподаткування ПДВ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити