• Посилання скопійовано

Операція з експорту ОЗ у неплатника ПДВ: які податкові наслідки?

Благодійна організація (неплатник ПДВ) у зв’язку із закінченням проекту передає частину ОЗ нерезиденту у вигляді благодійної допомоги (експорт). Які наслідки з ПДВ у такої благодійної організації?

Відповідно до пп. «г» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з вивезення товарів за межі митної території України.

Своєю чергою, операції з вивезення товарів за межі митної території України підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою (пп. «а» пп. 195.1.1 ПКУ).

Варто зауважити, що безоплатна передача активів (в даному випадку - ОЗ) підпадає під визначення постачання (пп. 14.1.191 ПКУ). Тому база оподаткування такої операції визначається виходячи з договірної вартості (а при безоплатній передачі така вартість становить 0), але не менше ніж балансова вартість таких ОЗ.

Водночас, згідно з пп. 2 пп. 180.1 ПКУ для цілей оподаткування ПДВ платником податку є будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку. У даному  випадку особа не зареєстрована як платник ПДВ, відповідно обов’язку виписувати ПН при експорті товару не виникає (зокрема, як і будь-якої сплати ПДВ).

При цьому, варто звернути увагу, що до оподатковуваних операцій для цілей реєстрації як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ 20%, ставкою 7%, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

Отже, за операцією з експорту у неплатника ПДВ жодних наслідків з цього податку не виникає.

Однак у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ нарахована (сплачена) такою особою протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), то норми пп. 181.1 ПКУ зобов'язують таку особу зареєструватися платником ПДВ у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням. І згідно з роз’ясненням ДФС у ІПК від 19.02.2019 р. №606/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, такий обов’язок стосується і неприбуткових організацій.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Який порядок заповнення таблиці 2.2 додатка 1 (Д1) до податкової декларації з ПДВ?
    Таблиця 2.2 Д1, крім показників рядка «Усього за послугами, отриманими від нерезидента на митній території України», заповнюється у розрізі постачальників та періодів складання ПН, що коригуються, РК або іншого документа, на підставі якого проведено коригування ПК та містить відомості про коригування ПК
    22.07.202533
  • Підстави та порядок складання розрахунку коригування
    При реєстрації РК до податкової накладної прийшла квитанція: "Документ не може бути прийнятий - Причина 104". Розрахунок коригування повинний містити не менше одного рядка з від'ємним значенням графи "Обсяги постачання". Спочатку в зареєстрованій ПН було 2 позиції товару (1. Станційний збір, 2. Комісійний збір), а необхідно добавити в РК 3-ю нову позицію - Утримання від повернення квитка. Не можливо зробити РК на додавання третьої позиції, завжди приходе відмова. Як діяти?
    21.07.2025138
  • Строки давності при реєстрації РК до ПН
    Чи можна скласти розрахунок коригування до податкової накладної у разі, якщо з дати її складання минуло 1095 календарних днів? А у разі, якщо йдеться про купівлю-продаж майнових прав?
    21.07.20256331
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    21.07.202535
  • Право на подання пояснень та копій документів для розблокування ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено більш ніж 365 днів тому
    Чи має право продавець подати до суду клопотання для відновлення можливості подання письмових пояснень та копій документів для розблокування ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено та з дати складання яких минуло 365 календарних днів?
    21.07.202547