Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Придбання товару неплатником ПДВ та його реалізація після реєстрації: що з собівартістю товару?

У грудні 2018 р. платником податку на прибуток (неплатником ПДВ) придбано товар у платника ПДВ. З січня 2019 року покупець став платником ПДВ та реалізує раніше придбаний товар. При формуванні собівартості товару для подальшого продажу вважається сума його придбання з ПДВ чи без ПДВ?

Відповідно до п. 8 П(С)БО 9 при придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю.

Первісною вартістю запасів, які придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з фактичних витрат, наведених в п. 9 П(С)БО 9, зокрема:

  • суми, яка сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків;
  • суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству.

У п. 15 П(С)БО 9 первісна вартість запасів у бухгобліку не змінюється, крім випадків, передбачених П(С)БО 9.

Запаси відображаються в бухобліку і звітності за найменшою з двох оцінок: первісною вартістю або чистою вартістю реалізації (п. 24 П(С)БО 9).

Запаси відображаються за чистою вартістю реалізації, якщо на дату балансу їх ціна знизилася або вони зіпсовані, застаріли, або іншим чином втратили первісно очікувану економічну вигоду (п. 25 П(С)БО 9).

Отже, зменшення первісної вартості запасів на суми непрямих податків у зв'язку з їх придбанням, які не відшкодовуються підприємству, нормами П(С)БО 9 не передбачено.

Крім того зазначимо, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни їх придбання (п. 188.1 ПКУ).

Єдиним варіантом щодо уникнення нарахування податкових зобов'язань з ПДВ на суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству (тобто, суми ПДВ, що була включена до первісної вартості товарів) є домовленість з постачальником щодо повернення йому товарів, отриманих у грудні 2018 року.

При цьому зменшення суми податкових зобов'язань платника ПДВ – постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками ПДВ на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у т. ч. при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору (абз. 2 п. 192.2 ПКУ).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Реєстрація , Собівартість

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі