• Посилання скопійовано

Робота за рахунок внесків ОСББ: чи нараховується ПДФО?

Чи нараховується ПДФО та військовий збір на роботу яку виконав мешканець за рахунок внесків ОСББ?

Відповідно до ст. 10 Закону про ОСББ до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься в т.ч. питання  визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Підтверджує це також ст. 21 Закону про ОСББ, в якій сказано, що порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об'єднання відповідно до законодавства та статуту об'єднання. Тому, якщо статутом ОСББ передбачено право співласниками здійснювати погашення внесків не грошовими коштами а наданням певних послуг (робіт), то жодних порушень у цьому не має.

Отже, для фінансування самозабезпечення ОСББ співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами ОСББ. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи, це пряма норма ст. 22 Закону про ОСББ

Рішення співвласників про сплату внесків за рахунок окремих робіт, зокрема робіт з поточного ремонту оформлюється Протоколом установчих зборів, до якого додаються:

  • список співвласників, присутніх на установчих зборах;
  • відомості про результати голосування по кожному питанню на установчих зборах;
  • пронумеровані та прошнуровані листки опитування співвласників.

Якщо прийнято рішення здійснювати погашення внесків роботами і це підтверджено Протоколом, актом наданих робіт (іншим підтвердним документом, який визначає суму проведеного ремонту), заборгованість за внеском окремого співвласника погашається не коштами а роботами. Фактично змінююється форма погашення. Наприклад:

  • Дт 377 Кт 48 —1000 грн (заборгованість за внеском співвласника);
  • Дт 84 Кт 68 — 2500 грн (витрати – нараховано оплату мешканцю за проведений ремонт);
  • Дт 48 Кт 71 — 1000 грн (дохід за цільовим надходженням);
  • Дт 68 Кт 377 - 1000 грн (зарахування заборгованості за внеском співвласника).

Проте зауважимо, що згідно ст. 16 Закону, ОСББ має право відповідно до законодавства та свого статуту укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою. 

Виконання робіт з ремонту фізичною особою може здійснюватися як на підставі трудового договору, так і на інших юридичних підставах, зокрема на підставі договору ЦПХ. У цьому випадку, якщо зарахування проведеного ремонту фізособою, який є співвласником ОСББ не підтверджено Рішенням і не оформлено Протоколом установчих зборів є всі ознаки вважати такі стосунки працею за договором ЦПХ. 

А це означає, що ОСББ зобов’язано утримати ПДФО за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5% а також нарахувати ЄСВ у розмірі 22%. Базою для утримання ПДФО буде сума внеску, яка збільшується на коефіцієнт розрахований за п. 164.5 ПКУ, адже дохід нараховується у негрошовій формі. Що стосується бази для військового збору та ЄСВ, то сума внеску, не збільшується на коефіцієнт. 

Погашення дебіторської заборгованості за внеском та кредиторської заборгованості ОСББ перед виконавцем робіт відобразиться в обліку зарахуванням зустрічних вимог. Наприклад:

  • Дт 377 Кт 48 —1000 грн (заборгованість за внеском співвласника);
  • Дт 84 Кт 68 — 2500 грн (витрати – нараховано оплату мешканцю за проведений ремонт);
  • Дт 48 Кт 71 — 1000 грн (дохід за цільовим надходженням);
  • Дт 68 Кт 6411 — 548,55 грн (2500 х 1,219 х) 18%));
  • Дт 68 Кт 642 — 37,50 грн (2500 х 1,5%);
  • Дт 84 Кт 651 — 550,00 грн (2500 х 22 %);
  • Дт 68 Кт 377 — 1000 грн (зарахування зустрічних вимог – оплата мешканцю за роботи в рахунок його внесків до ОСББ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202452
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4914
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436