• Посилання скопійовано

Облік підприємницької сільськогосподарської діяльності

Які податки має сплачувати фізособа-підприємець, яка обробляє земельні ділянки інших фізосіб, площа земельних ділянок яких перевищує 2 гектари? Від власників земельних ділянок є лише заяви про те, що вони одноосібно обробляють свої земельні ділянки

Оподаткування доходів фізособи – підприємця залежить від того, на якій системі оподаткування він знаходиться. 

Підприємець на загальній системі оподаткування сплачує ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%). Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця (п. 177.2 ПКУ). До витрат, які можна при цьому врахувати, належать: 

- витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат; 

- витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування); 

- обов’язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов’язкове страхування життя або здоров’я працівників у випадках, передбачених законодавством; 

- суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; 

- інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов’язані з веденням господарської діяльності, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв’язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов’язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов’язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

Облік таких доходів та витрат має вестися в книзі, форма і порядок заповнення якої затверджені наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. №481

Підприємець на спрощеній системі оподаткування сплачує єдиний податок, розмір якого залежить від обраної групи платників єдиного податку та, зокрема, обсягу отриманого доходу (див. п. 291.4 ПКУ та ст. 293 ПКУ). Обєктом оподаткування в цьому випадку є виручка, отримана від реалізації товарів, робіт, послуг. Облік доходів ведеться у відповідній книзі, форми яких затверджено наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. №579.

І, звісно, кожен з таких підприємців сплачує за себе ЄСВ, в порядку, визначеному Законом про ЄСВ. Розмір та порядок сплати такого ЄСВ теж прямо залежить від обраної системи оподаткування.  

Сплата решта податків, зокрема, ПДВ або земельного податку тощо, залежить від обсягів діяльності такого підприємця, обраної ним системи оподаткування, наявності права власності на земельні ділянки тощо. Тобто, в кожному конкретному випадку це потрібно аналізувати на конкретних показниках. 

Щодо земельних ділянок, які не належать підприємцю, але обробляються ним, радимо укласти із власниками таких ділянок письмовий договір про виконання цих робіт. А про приймання замовниками обсягів виконаних робіт та отримання від них готівкової виручки радимо складати відповідні первинні документи. Так, документом про виконання робіт може бути акт довільної форми (але, бажано, хоча і не обов’язково, із реквізитами, зазначеними в ст. 9 Закону про бухоблік). А документом про отримання готівкової виручки може бути квитанція, прибутковий касовий ордер тощо (при цьому функцію касової книги у підприємця виконує книга обліку доходів і витрат або книга обліку доходів). 

Адже тільки таким чином підприємець зможе довести не тільки факт і розмір суми отриманої винагороди, а і факт виконання замовлених робіт (і, в разі необхідності захистити свої права при податковій перевірці та у суді).  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024249
  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202469
  • «Соцпакет» працівникам: що з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    Підприємство бажає надавати працівникам додатковий «соцпакет»: довгострокову медичну страховку, страхування їх життя, компенсацію витрат на харчування, оплату їх проїзду на роботу та додому, оплату фітнес-послуг тощо. Які податки треба буде сплатити з цих видів доходів?
    12.03.202490
  • Чи сплачувати ПДФО та ВЗ з вартості квартири, внесеної до статутного капіталу?
    Фізособа за 700 000 грн придбала квартиру, яку передала як внесок до статутного капіталу ТОВ. Вартість внеску оцінена в 2 000 000 грн. На погляд податкової служби, у фізособи в цьому разі виникає оподатковуваний дохід 1 300 000 грн (2 000 000 — 700 000), з якого слід сплатити ПДФО і ВЗ. Чи права податкова служба?
    28.02.202448
  • Куди платити ПДФО при викупі підприємством земельних ділянок у фізосіб?
    Підприємство викуповує земельні ділянки у фізосіб. Куди сплачувати ПДФО – до бюджету за місцем реєсрації фізособи власника, за місцем знаходження земельної ділянки чи за місцем нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу?
    22.02.20241451