• Посилання скопійовано

Відсотки, отримані від банку за користування коштами на рахунку, не включаються до доходу єдиноподатника

У чому полягають нюанси оподаткування пасивних доходів у «єдиноподатників» 2-ї - 3-ї груп?

До доходу платника ЄП (фізособи) не включаються отримані такою фізособою пасивні доходи у вигляді відсотків, дивідендів, роялті, страхові виплати і компенсації, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, що належить на праві власності фізособі і використовується в її господарській діяльності (ч. 1 п. 292.1 ПКУ). Такі доходи оподатковуються за загальними правилами розділу IV ПКУ.

Страхове відшкодування та компенсації. У разі отримання юридичною особою — платником ЄП 3-ї групи страхового відшкодування такі суми включаються до доходу платника податку в податковому періоді їх отримання. А от щодо фізосіб, то п. 292.1 ПКУ прямо зазначає: страхові виплати і відшкодування не потрапляють до об’єкта оподаткування ЄП. Але позиція податківців не перестає дивувати. У ЗІР, у підкатегорії 107.04, у відповіді на запитання: «Чи включається до доходу ФОП — платника ЄП сума компенсації витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового збору та державного мита, сплаченого таким платником?», податківці наполягають, що «суми компенсаційних витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, судового збору та державного мита, повернені за рішенням суду третьою особою на його поточний рахунок, включаються до доходу такого платника ЄП». Можливо, податківці просто переплутали фізичних та юридичних осіб? Щодо останніх — у них протилежна позиція (ЗІР, підкатегорія 108.01.02).

Норми п. 292.15 ПКУ регламентують невключення до складу доходу компенсації (відшкодування) за рішенням суду за будь-які попередні (звітні) періоди. Компенсаційні суми, отримані платником ЄП (як фізичною, так і юридичною особою), не включаються до складу доходів таких осіб, що підтверджується роз’ясненням податківців (ЗІР, підкатегорія 108.01.02). Така лояльна позиція є трохи дивною і, на нашу думку, слабо аргументованою. Адже п. 292.15 ПКУ зазначає, що компенсація (відшкодування) за рішенням суду за будь-які попередні (звітні) періоди не включається в дохід при визначенні обсягу доходу, що дає право суб’єкту господарювання зареєструватися платником ЄП. А отже, у платника ЄП така компенсація мала би включатися до суми доходу, який оподатковується ЄП. Проте ми рекомендуємо отримати індивідуальну податкову консультацію з цього питання.

Відсотки банку. Відсотки — це дохід, який виплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за використання залучених на визначений або невизначений строк коштів або майна (пп. 14.1.206 ПКУ). За договором банківського рахунку, укладеним з юридичною або фізичною особою, банк зобов’язується приймати і зараховувати на рахунок кошти або банківські метали, виконувати розпорядження власника рахунку про перерахування та видачу відповідних сум з рахунку і проведення інших операцій за рахунком. За користування коштами, що є на рахунку клієнта, банк сплачує відсотки, сума яких зараховується на рахунок, якщо інше не встановлено договором банківського рахунку або законом (п. 2.5 гл. 2 Положення №516). Відсотки, отримані від банку за користування коштами на рахунку (як депозитному, так і поточному), включаються до доходу юридичної особи — платника ЄП 3-ї групи.

А ось у фізосіб — платників ЄП є нюанси. До їхнього доходу не включаються отримані пасивні доходи у вигляді відсотків. Таким чином, відсотки, отримані від банку за користування коштами на рахунку (як депозитному, так і поточному), не включаються до доходу фізособи-підприємця — платника ЄП і будуть оподатковуватися за загальними правилами розділу IV ПКУ. В ЗІР у підкатегорії 107.04 прямо зазначено, що відсотки, отримані за користування коштами як на поточному, так і на депозитному рахунку, не включаються до доходу фізособи-підприємця.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»