• Посилання скопійовано

Контролюючі органи мають право здійснювати контроль за нарахуванням мінзарплати

Чи мають право контролюючі органи вимагати обов’язкового нарахування мінімальної заробітної плати та утримання з її розміру податку на доходи фізичних осіб?

Відповідно до ст. 1 Закону України від 24.03.95 р. №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі — Закон про оплату праці) заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зі ст. 3 цього Закону мінімальна заробітна плата — це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).


Джерелом коштів на оплату праці працівників госпрозрахункових підприємств є частина доходу та інші кошти, одержані внаслідок їх господарської діяльності (ст. 4 Закону про оплату праці).

Оплата праці працівників підприємства здійснюється у першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов’язань щодо оплати праці (ст. 15 цього Закону).

Статтею 35 зазначеного Закону передбачено, що контроль за додержанням законодавства про оплату праці здійснюють:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю;

органи доходів і зборів.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з п. 80.1 та пп. 80.2.7 п. 80.2 ст. 80 цього Кодексу у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету контролюючі органи здійснюють фактичну перевірку без попередження платника податків (особи).

Оскільки мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання, то контролюючі органи мають право здійснювати контроль за її нарахуванням, утриманням з її розміру податку на доходи фізичних осіб.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Джерело: Вісник. Офіційно про податки

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Що робити, якщо військовий збір сплачено не на той рахунок?
    ФОП на загальній системі оподаткування в 2017-2018 році сплатив військовий збір з зарплати працівників на рахунок військового збору за результатами річного декларування. Яка відповідальність передбачена при виявленні цієї помилки податківцями?
    Сьогодні 16:2211
  • Донараховуємо ВЗ за виплаченою у грудні орендною платою?
    Орендна плата за земельні ділянки всім орендодавцям була нарахована в вересні 2024 року, сплачені податки. За умовами договору ми маємо розрахуватися до 31.12. Фактично орендна плата виплачувалася у період вересень – грудень. Як донарахувати ВЗ за виплаченою у грудні орендною платою?
    Сьогодні 13:1023
  • Утримання ВЗ з компенсації батькам освітніх послуг
    Дитячий садочок отримав в грудні компенсацію освітньої послуги з державного бюджету, яка підлягає перерахуванню батькам дітей за вересень та жовтень. Яку ставку військового збору застосувати: 1,5% чи 5%?
    06.01.202512
  • Утримання ВЗ у грудні з нарахованої матеріальної допомоги за попередні місяці мобілізованим працівникам
    На підприємстві є мобілізовані працівники, за якими зберігається посада на підприємстві. Час від часу керівництво, залежно від фінансового стану, намагається допомогти військовослужбовцям матеріально, тоді наказом призначається виплата матеріальної допомоги. Допомогу виплачували у І півріччі 2024 р. і мали почати з жовтня, однак забули вчасно реалізувати побажання керівника і виплачують в грудні МД, нараховану в жовтні та листопаді. Яку ставку ВЗ застосувати – 1,5% чи 5%?
    06.01.2025279
  • Відпустка при народженні дитини найманому працівнику резидента Дія. Сіті
    Підприємство - резидент Дія. Сіті має програміста в штаті, не гіг-контракт, працює за трудовим договором хоче взяти соціальну відпустку при народженні дитини - 14 к. днів. Яка ставка ПДФО буде на цю відпустку? За яким кодом відпустку показувати у ф. №4ДФ? Чи буде ЄСВ 22%?
    06.01.202510