• Посилання скопійовано

Вторсировина: військовий збір

Чи сплачує приватний підприємець військовий збір з суми доходу, отриманого від реалізованої ним вторинної сировини?

Запитання: Приватний підриємець (ІІ група) закуповує вторинну сировину в населення, та частково збирає її власними силами. Тоді продає її в повному обсязі юрособі. Згідно ПКУ, сума доходу, отримана за здану (продану) вторинну сировину, оподатковується військовим збором. Чи сплачує приватний підприємець військовий збір, як податковий агент, при закупівлі вторсировини в населення в даному випадку? Чи сплачує приватний підприємець військовий збір з суми доходу, отриманого від реалізованої ним вторинної сировини?

Відповідь: Оскільки підприємець є платником єдиного податку, то він є платником військового збору лише як податковий агент (якщо такий вид діяльності, як продаж вторсировини зазначено щодо цього підприємця у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, а на підставі нього – у Реєстрі платників єдиного податку). 

Такий обов’язок сплати військового збору зявився з 13.03.2015 г., у звязку із появою в ПКУ нового пп. 1.7 до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ. За ним до об’єкту оподаткування військовим збором внесено дохід, зазначений в пп. 165.1.25 ПКУ: сума доходу, отримана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових металів, включаючи використані (виснажені) акумулятори електричні свинцево-кислотні (код 8548 10 21 00 згідно з УКТ ЗЕД), залишки та брухт електричних акумуляторів із вмістом свинцю (код 8548 10 91 00 згідно з УКТ ЗЕД), та брухт дорогоцінних металів, проданий Національному банку України.


За п. 162.1 ПКУ, платниками як ПДФО, так і військового збору (згідно із пп. 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ)  є: 

- фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;

-  фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;

- податковий агент. При цьому до податкових агентів, згідно із пп. 14.1.180 ПКУ, належать юрособи, самозайняті особи (тобто, і фізособи - підприємці), представництва нерезидентів - юрособи, інвестори (оператори) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV ПКУ. 

Отже, коли підприємець придбаває вторсировину у фізосіб, які не мають підприємницького статусу, він зобов’язаний сплатити військовий збір (у строки, встановлені ст. 168 ПКУ) і відобразити такий дохід і військовий збір у звіті за формою 1 ДФ (у другому розділі такого звіту). Якщо вторсировина придбавається у підприємця, то, щоб уникнути утримання з його доходу ПДФО, повинен надати документи, які підтверджують його підприємницький статус (копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, витягу з Реєстру платників єдиного податку). 

Якщо ж підприємець сам продає вторсировину і це той вид діяльності, який він вказав при держреєстрації, то з отриманого доходу він не сплачує військовий збір. Оскільки за зазначеним пп. 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою). А саме таким, не оподаткованим ПДФО доходом, за пп. 165.1.36 ПКУ, є дохід фізичної особи - підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування відповідно до цього Кодексу.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202451
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024186
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4864
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436