• Посилання скопійовано

Юрособа купляє у фізособи земельні ділянки: що з ПДФО та ВЗ?

Юрособа протягом 2024 року купує у фізособи п’ять земельних ділянок, право власності на які внаслідок купівлі-продажу набуте фізособою у 2022 році. Які особливості оподаткування ПДФО та ВЗ?

Особливості оподаткування доходу, отриманого від продажу нерухомості, в тому числі земельних ділянок, встановлені ст. 172 ПКУ.

 

Неоподатковуваний дохід

Згідно з пп. 172.1 ПКУ не оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну):

  • житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці);
  • земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені ст. 121 ЗКУ залежно від її призначення;
  • земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років не поширюється на майно, отримане платником податку у спадщину.

Одна з умов для неоподаткування – майно має перебувати увласності фізособи не менше трьох років. В розглядуваній ситуації ця умова не виконується. Тому дивимося далі.

 

Дохід від продажу першої земельної ділянки

Згідно з абз. 1 пп. 172.2 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року другого об’єкта нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у пп. 172.1 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного у п. 172.1 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пп. 167.2 ПКУ.

Ставка ПДФО за пп. 167.2 ПКУ – 5%.

В розглядуваній ситуації продаються об’єкти нерухомості, не зазначені в пп. 172.1 ПКУ, адже вони перебували у власності менше трьох років. Тож згідно з нормою абз. 1 пп. 172.2 ПКУ дохід від продажу першої земельної ділянки оподатковується за ставкою 5%.

Окрім того, такий дохід оподатковується ВЗ за ставкою 1,5%.

 

Дохід від продажу другої і наступних ділянок

Згідно з абз. 2 пп. 172.2 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у пп. 172.1 ПКУ, або від продажу другого та наступних об’єктів нерухомості, не зазначених у пп. 172.1 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пп. 167.1 ПКУ, крім випадків, якщо зазначене у цьому абзаці майно отримано платником податку у спадщину.

Ставка ПДФО за пп. 167.1 ПКУ – 18%.

В розглядуваній ситуації продаються об’єкти нерухомості, не зазначені в пп. 172.1 ПКУ, адже вони перебували у власності менше трьох років. Тож згідно з нормою абзацу 2 пп. 172.2 ПКУ дохід від продажу другої та наступних земельних ділянок оподатковується за ставкою 18%.

Окрім того, такий дохід оподатковується ВЗ за ставкою 1,5%.

 

Зменшення доходу на суму витрат

Згідно з абз. 5 пп. 172.2 ПКУ дохід від продажу об’єктів нерухомості, зазначених в абзаці 2 пп. 172.2 ПКУ, може бути зменшений на документально підтверджені витрати на придбання об’єкта нерухомості, розташованого на території України.

Під витратами на придбання об’єкта нерухомості розуміються:

а) кошти, сплачені платником податків як вартість цінних паперів, деривативів (деривативних контрактів) та майнових прав, погашення яких відбулося шляхом передачі об’єкта нерухомості (або його частини);

б) кошти, передані в управління управителю фонду фінансування будівництва;

в) витрати, понесені на придбання об’єкта нерухомості на етапі незавершеного будівництва;

г) вартість об’єкта нерухомості, неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, переданого платнику податку у власність як оплата його частки у статутному капіталі господарського товариства при виході такого платника податків із складу учасників юридичної особи;

ґ) вартість предмета іпотеки, за якою іпотекодержатель набув у власність предмет іпотеки;

д) витрати на придбання об’єкта нерухомості на підставі договору купівлі-продажу, міни, у тому числі вартість майна, що було передано як компенсація за такими договорами;

е) реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються у зв’язку з придбанням (отриманням) прав на об’єкт нерухомості;

є) вартість об’єкта нерухомості, що був задекларований особою як об’єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування, відповідно до підрозділу 9-4 розділу XX цього Кодексу;

ж) вартість об’єкта нерухомості, неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, що був отриманий при ліквідації (припиненні) юридичної особи (у тому числі іноземної) або утворення без статусу юридичної особи (у тому числі іноземного) платником податків - акціонером (учасником, партнером, пайовиком, засновником, контролюючою особою);

з) витрати, понесені на будівництво об’єкта нерухомості;

и) витрати, понесені на придбання неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості;

і) грошова сума, зазначена у житловому сертифікаті на придбання об’єкта житлової нерухомості, що був отриманий платником податку як компенсація за пошкоджений/знищений об’єкт нерухомого майна відповідно до Закону України "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України".

Таким чином, з метою оподаткування дохід, отриманий від продажу другої та наступних земельних ділянок, може зменшуватися на суму витрат. Тож оподатковуватися за ставкою 18% буде не вся сума доходу, а сума доходу, зменшена на витрати.

В останніх трьох абзацах пп. 172.2 ПКУ наведені особливості зменшення доходу на суму витрат:

  • Розрахунок зменшення доходу від продажу об’єктів нерухомості, неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об’єкта незавершеного будівництва та від відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, на суми дозволених витрат проводиться платником податку самостійно, а якщо стороною відповідного договору є юридична особа чи самозайнята особа, - такою особою;
  • При цьому, якщо платник податку скористався правом на зарахування витрат, він зобов’язаний задекларувати доходи від усіх операцій з продажу, міни чи іншого відчуження відповідних об’єктів, здійснених протягом звітного (податкового) року, в тому числі і у разі якщо стороною відповідного договору є юридична особа чи самозайнята особа;
  • Копії документів, що підтверджують зазначені витрати, надаються разом з податковою декларацією.

Тобто, юрособа, яка придбаває земельні ділянки, на підставі наданих фізособою документів, які підтверджують витрати, має зменшити оподатковуваний дохід на суму таких витрат і обчислити ПДФО та ВЗ з суми прибутку (доходи мінус витрати). Але фізособа-продавець зобов’язана буде в такому разі задекларувати доходи від продажу, подавши в загальному порядку річну декларацію про доходи і майновий стан. До такої декларації слід прикласти копії документів, що підтверджують витрати.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»