Особливості оподаткування
Дохід, отриманий фізособою від продажу частки (100%) в СК ТОВ, оподатковується в порядку, встановленому п. 170.2 ПКУ, як інвестиційний прибуток.
Інвестиційний прибуток – це різниця між отриманим доходом від продажу інвестиційного активу (частки в СК) і документально підтвердженими витратами на придбання такого активу (пп. 170.2.2 ПКУ).
В розглядуваній ситуації інвестиційний прибуток фізособи, яка придбала частку в ТОВ у 2020 році і продає її в наступному, 2021 році, складає 390 000 грн (215 000 + 215 000 – 40 000).
Інвестиційний прибуток потрібно буде відобразити в податковій декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік. Декларація подається до податкової за місцезнаходженням фізособи в строк до 01 травня року, наступного за звітним (див. пп. 49.18.4 ПКУ), в розглядуваній нами ситуації до 01.05.2022 р. Тобто, декларація подається за той рік, в якому отримано доходи від продажу.
За 2020 рік, в якому придбана частка в СК ТОВ, декларація із зазначенням понесених витрат не подається.
З інвестиційного прибутку утримується ПДФО за ставкою 18% і ВЗ за ставкою 1,5%.
Податки сплачуються фізособою самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним (п. 179.7 ПКУ), тобто, в розглядуваній ситуації до 01.08.2022 р.
Стосовно документування
В п. 170.2.2 ПКУ зазначено, що витрати на придбання інвестиційного активу мають бути документально підтверджені.
Але які це документи, в ПКУ не сказано.
Дивимося відповідь податкової на питання в підкатегорії 103.10 ЗІР: «Якими документами підтверджуються фактично понесені ФО витрати на придбання інвестиційного активу (корпоративних прав) з метою визначення його вартості для розрахунку інвестиційного прибутку?».
Податкова пише, що п. 1.13 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. №22 визначено, що під час здійснення розрахункових операцій використовуються такі види платіжних інструментів: меморіальний ордер, платіжне доручення, платіжна вимога-доручення, платіжна вимога, розрахунковий чек, інкасове доручення (розпорядження). Таким чином, документальним підтвердження витрат, понесених фізособою на придбання інвестиційного активу, мають бути документи, що засвідчують факт здійснення розрахункових операцій.
Але тут іде мова про безготівкові розрахунки.
Хоча фізособи можуть розраховуватися готівкою. Причому згідно з п. 7 Положення №148, фізособи між собою мають право здійснювати розрахунки за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 50 000 грн уключно.
Тобто, по-перше, договори купівлі-продажу частки в СК ТОВ не підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню, по-друге, в розглядуваній нами ситуації мова про витрати на суму 40 000 грн, що менше 50 000 грн.
Таким чином, розрахунки готівкою на суму 40 000 грн допустимі.
Поряд з цим чинне законодавство не встановлює форми документів, якими має оформлятися передача готівки між фізособами.
На наш погляд, якщо в договорі і в акті приймання-передачі частки вказано, що підписання цих документів сторонами свідчить і про передачу коштів, такі документи будуть документально підтверджувати передачу коштів.
У Рішенні Окружного адмінсуду м. Києва від 18.06.2019 р. у справі №826/10811/16 зазначено, що витрати на придбання корпоративних прав можуть підтверджуватись, у тому числі договорами та доданими до них, як в даному випадку, розписками про виконання зобов`язань за договорами з фізичними особами.
Тобто, можуть підтверджуватися цими документами, а не зобов’язані підтверджуватися. В розглядуваній ситуації акт приймання-передачі також може виступати розпискою в передачі коштів. Адже про це там прямо написано.
Разом з тим, податкова при перевірці може зайняти іншу позицію і не визнавати акт приймання-передачі і договір достатніми документами для підтвердження витрат, вимагаючи нарахувати податки на суму 430 000 грн, а не 390 000 грн.
Як ми вже сказали, достатніх підстав для такого висновку немає, але в такому разі власну правоту доведеться доводити в суді.
Чи можна інвестиційний прибуток 2021 року зменшити ще якимись операціями?
Облік загального фінрезультату від операцій з інвестиційними активами ведеться окремо від інших доходів і витрат (див. пп. 170.2.1 ПКУ). Таким чином, зменшити його можна тільки за рахунок збитків від операцій з інвестиційними активами минулих років, якщо такі збитки фізособа декларувала в таких минулих роках.
Зменшити за рахунок інших витрат не можна.
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити