Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

ПДФО та ВЗ з вартості навчання працівників

ТОВ приєдналося до міжнародної групи підприємств, в якій обов’язкове спілкування англійською. ТОВ буде оплачувати таке навчання працівників. Чи потрібно таку оплату оподатковувати ПДФО та ВЗ?

Щоб не оподатковувати такі суми ПДФО і ВЗ, можна скористатися нормами пп. 165.1.21 чи пп. 165.1.37 ПКУ.

 

Умови пп. 165.1.21 ПКУ

Ця пільга застосовується, якщо одночасно виконуються три умови:

  1. оплата здійснена безпосередньо підприємством на користь вітчизняних вищих або професійно-технічних навчальних закладів;
  2. оплата здійснена за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку;
  3. сума оплати за кожний повний чи неповний місяць навчання не перевищує трикратного розміру мінзарплати станом на 1 січня відповідного звітного року (6 000 х 3 = 18 000 грн для 2021 р.).

Щодо поняття підготовки чи перепідготовки працівників звернемося, наприклад, до Закону від 12.01.2012 р. №4312-VI «Про професійний розвиток працівників».

Відповідно до ст. 1 Закону № 4312професійне навчання працівників - процес цілеспрямованого формування у працівників спеціальних знань, розвиток необхідних навичок та вмінь, що дають змогу підвищувати продуктивність праці, максимально якісно виконувати функціональні обов'язки, освоювати нові види професійної діяльності, що включає первинну професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації працівників відповідно до потреб виробництва. Таке навчання може бути як формальним, так і неформальним.

Наприклад, неформальне - набуття працівниками професійних знань, умінь і навичок, не регламентоване місцем набуття, строком та формою навчання (див. ст. 1 Закону №4312).

Відповідно до ч. 7 ст. 6 Закону №4312, неформальне професійне навчання працівників здійснюється за їх згодою безпосередньо у роботодавця згідно з рішенням роботодавця за рахунок його коштів з урахуванням потреб власної господарської чи іншої діяльності.

Відповідно до норм ст. 14 підтвердження результатів неформального навчання має підтверджуватися згідно затвердженого КМУ порядку. Такий порядок встановлений тільки для робітничих професій (див. Порядок №340).

Таким чином, в рамках неформального навчання згідно з Законом №4312 немає можливості офіційно підтвердити навчання працівників англійській мові.

Залишається тільки формальне навчання, згідно з державними стандартами освіти, з отриманням за результатами навчання документа про освіту встановленого зразка (див. ст. 1 Закону № 4312). Про документи про освіту сказано і в ст. 40 Закону про освіту.

Поряд з цим, особливості перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації, стажування керівників, професіоналів та фахівців розглянуті в п. 2.6 Положення №127/151. Там сказано, що навчання за цим Положенням здійснюється у закладах вищої освіти, закладах післядипломної освіти. Проте під дію пільги за пп. 165.1.21 ПКУ підпадає тільки навчання у закладах вищої освіти.

З наведеного вище випливає, що якщо ТОВ оплатить за навчання на користь вітчизняних вищих або професійно-технічних навчальних закладів, в розмірі з розрахунку на місяць не вище трикратного розміру мінзарплати (18 000 грн для 2021 року), і за наслідками навчання працівники отримають документи про освіту встановленого зразка, можна скористатися нормою пп. 165.1.21 ПКУ для того, щоб не оподатковувати суму за навчання ПДФО і ВЗ.

 

Умови пп. 165.1.37 ПКУ

Не включається до оподатковуваного доходу сума витрат роботодавця у зв'язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом. Фактично під цю пільгу підпадає навчання англійської мови в рамках Положення №127/151 – як у закладах вищої, так і післядипломної освіти.

Якщо працівники навчаються англійській у закладах вищої освіти, то можна скористатися як пільгою за пп. 165.1.21 ПКУ, так і за пп. 165.1.37 ПКУ.

Причому для пільги за пп. 165.1.37 ПКУ немає обмеження на місячний розмір витрат на навчання.

 

Якщо умови навчання не вписуються в наведені вище норми, вони підлягають оподаткуванню ПДФО і ВЗ, як додаткове благо

Наприклад, якщо навчання здійснюється не в закладі вищої чи післядипломної освіти, вартість такого навчання, оплаченого ТОВ, включається до оподатковуваного доходу працівників, як додаткове благо, згідно з пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ.

Оскільки такий дохід надається працівникам у негрошовій формі, об’єкт оподаткування з метою утримання ПДФО збільшується на «натуральний» коефіцієнт за пп. 164.5 ПКУ. Причому для утримання ВЗ збільшувати об’єкт оподаткування на «натуральний» коефіцієнт не потрібно, адже це не передбачено ПКУ.

 

Чи потрібно на суму витрат на навчання нараховувати ЄСВ?

Дивимося Перелік № 1170. Там наведено виплати, на які не нараховується ЄСВ:

  • витрати на оплату навчання працівників у вищих навчальних закладах та установах підвищення кваліфікації, професійної підготовки та перепідготовки кадрів (п. 9 розд. ІІ Переліку № 1170);
  • витрати на платне навчання працівників і членів їх сімей, не пов'язане з виробничою необхідністю, згідно з договором між підприємством та навчальним закладом (п. 9 розд. ІІ Переліку № 1170).

Таким чином, якщо умови навчання вписуються в наведені критерії, ЄСВ не нараховується. Якщо не вписуються, то на вартість такого навчання ЄСВ мало би нараховуватися.

Хоча податкова консультує дещо інакше, відповідаючи на питання в підкатегорії 201.03, ЗІР: «Чи є базою нарахування ЄВ кошти, сплачені роботодавцем за навчання найманих працівників на курсах водіїв та іноземних мов?».

Податкова відповідає, що кошти, сплачені роботодавцем за навчання найманих працівників на курсах водіїв та курсах з вивчення іноземних мов не відносяться до фонду оплати праці та не є базою для нарахування єдиного внеску.

Тобто, податкова взагалі не бачить підстав для нарахування ЄСВ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
ПДФО , Навчання , Військовий збір

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі