Відповідно до ст. 1 Гірничого Закону України, свердловина – це циліндрична гірнича ви-робка, створена бурами або іншими буровими інструментами.
Згідно зі ст. 181 ЦКУ до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земе-льні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є не-можливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Таким чином, свердловина для видобування води є нерухомим майном, оскільки вона не може існувати без землі та має значення і цінність у її місцезнаходженні.
Статтею 17 Закону №161 передбачено, що об’єкт оренди за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦКУ, ст. 5 Закону №1952 право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, ви-никають з дня такої реєстрації (ч. 4 ст. 334 ЦКУ).
Згідно зі ст. 793 ЦКУ договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої ча-стини) укладається у письмовій формі. Договір найму будівлі або іншої капітальної спо-руди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвід-ченню.
Орендар свердловини має право на її експлуатацію на умовах договору оренди, текст яко-го має містити: посилання на дозвіл та паспорт такої свердловини, а також урегулювання питання щодо покладання обов’язку зі сплати рентної плати за спеціальне використання води за обсяги вилученої (використаної) підземної води.
Крім того, юридична особа, яка орендує свердловину у фізичної особи є щодо неї подат-ковим агентом, тобто той, хто виплачує орендну плату такій фізичній особі. Тому орендар нараховує, утримує та перераховує до бюджету ПДФО за рахунок коштів, що виплачуються у вигляді орендної плати, та військовий збір (пп. 170.1.2 ПКУ).
Оподаткування доходів виплачених фізичній особі відбуватиметься за ставкою, передбаченою п. 167.1 ПКУ (18%) та військовим збором (1,5%).
Отже, орендар, який здійснює нарахування (виплату) доходів у вигляді орендної плати за свердловину, сплачує (перераховує) ПДФО до бюджету за своїм місцезнаходженням. Анаалогічного висновку дійшли податківці зазначивши його у своєму роз’ясненні.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити