Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, платниками ЄСВ є роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, які використовують найману працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.
Тобто вартість подарунків, безоплатно переданих працівникам, є базою нарахування ЄСВ лише у разі перебування їх у трудових відносинах з роботодавцем.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ базою нарахування ЄСВ для підприємства є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі.
Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією №5.
Таким чином, згідно з пп. 2.3.2 Інструкції №5 одноразові заохочення працівникам підприємства, не пов’язані з конкретними результатами праці, відносяться до фонду додаткової заробітної плати.
Відповідно до пп. 165.1.39 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається (тобто не оподатковується ПДФО та військовим збором), зокрема, вартість дарунків, яка не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати у розрахунку на місяць, встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.
У даному випадку вартість подарунку працівнику становить 300 грн з ПДВ, тобто вона не перевищує 1180,75 грн (25% однієї мінімальної заробітної плати за місяць), тому ця сума не оподатковується ні ПДФО, ні військовим збором.
У формі №1ДФ вартість подарунку відображається за ознакою доходу «160».
Що стосується ЄСВ, то за умови отримання подарунків працівниками підприємства, що згідно з документами їм передаються, то вартість такого подарунку, незалежно від того - оподатковується чи не оподатковується вона ПДФО, є об’єктом для ЄСВ у повній сумі, тобто з ПДВ, за ставкою 22%.
Дарування потрапляє під визначення терміну постачання товарів (пп. 14.1.191 ПКУ), а постачання товарів є об’єктом оподаткування ПДВ за пп. 185.1 ПКУ.
При цьому база оподаткування визначається виходячи з договірної вартості таких подарунків, але не нижче ціни їх придбання відповідно до абз. 2 пп. 188.1 ПКУ.
Оскільки футболки були замовлені у неплатника ПДВ, то податкового кредиту у підприємства не буде, але буде податкове зобов’язання.
У цьому випадку, договірна вартість дорівнює нулю, податкові зобов’язання з ПДВ визначаються на базі ціни придбання.
Також підприємство за такою операцією складає дві податкові накладні згідно з п. 15 Порядку №1307:
- одну - на нульову вартість;
- другу – на суму перевищення над нульовою (договірною) ціною, тобто вартість одного подарунку в податковій накладній буде на суму 300 грн. Таку податкову накладну можна скласти одну (зведену) на всіх працівників, яким надано подарунки.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити