• Посилання скопійовано

Не застосували ПСП: як це виправити без штрафу?

У жовтні-листопаді 2019 р. працівниця була в щорічній та додатковій відпустці на дітей. При виплаті відпускних ПСП не застосували, а при виплаті зарплати за листопад не провели перерахунок ПДФО і утримали на 67 грн більше податку та відобразили у формі №1ДФ за 4 квартал 2019 р. Чи можна виправити цю помилку без штрафів?

Відповідно до пп. 169.1 ПКУ платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого від одного роботодавця у вигляді зарплати, на суму податкової соціальної пільги.

Згідно з пп. 169.4.1 ПКУ, ПСП застосовують до доходу (у вигляді зарплати), нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця, якщо розмір такого доходу не перевищує суми, яка дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи станом на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 й округленого до найближчих 10 грн.

Таким чином, ПСП у 2019 р. складала 960,50 грн на одну дитину.

Відповідно до пп. 169.2.1 та пп. 169.2.2 ПКУ, податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати).

Згідно з пп. 14.1.48 ПКУ, заробітна плата – основна й додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму.

Перелік виплат, які входять до складу зарплати, передбачено Інструкцією №5. 

Крім того, якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування (абз. 3 пп. 169.4.1 ПКУ).

Тобто сума відпускних відноситься до заробітної плати, яка підлягає оподаткуванню та застосуванню ПСП, передбачених пп. 169.1 ПКУ.

При перехідній відпустці суми нарахованої відпустки розподіляють за місяцями. У місяці надання відпустки, суму нарахованих відпускних додають до заробітної плати, отриманий результат порівнюють з граничною величиною доходу, що дає право на застосування ПСП. І якщо таке право виникає, ПСП застосовується до нарахованого доходу, а з суми, що залишається утримують 18% ПДФО. Із суми відпускних, що припадає на інший місяць утримують ПДФО у розмірі 18%, а чи буде право на ПСП в даному місяці роботодавець визначає в найближчому розрахунковому періоді, шляхом перерахунку доходу працівника.

Відповідно до пп. 169.4.3 ПКУ роботодавець має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.

Також роботодавець зобов'язаний здійснити перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої ПСП за наслідками звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року (пп. 169.4.2 ПКУ).

Отже, роботодавець має право здійснити перерахунок сум наданих ПСП за будь-який період та відобразити результати такого перерахунку у формі №1ДФ у кварталі, в якому проведено такий перерахунок.

Тобто перерахунок ПСП за листопад 2019 р., роботодавець може провести у червні 2020 року та відобразити результат перерахунку у формі №1ДФ за IІ квартал 2020 року так: у графі 3а і 3 зазначають суму нарахованого доходу у ІІ кварталі, а графи 4а  і 4  - зменшують на суму надміру нарахованого та перерахованого ПДФО. 

У розділі II форми №1ДФ результати річного перерахунку не відображають, оскільки для військового збору його не проводять.

Такий перерахунок ПДФО дає змогу виправити помилку без застосування штрафних санкцій.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202453
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4934
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436