• Посилання скопійовано

Чи можна не зазначати ІПН фізособи у формі №1ДФ?

Акціонерам нараховуються дивіденди. Щодо частини акціонерів відсутні ІПН. Податки сплачуються. Як відобразити у формі №1ДФ акціонерів, щодо яких немає інформації про їх ІПН?

Згідно з пп. 14.1.180 ПКУ, податковий агент зобов’язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізособи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розд. IV ПКУ 

Зокрема, як зазначено у пп. 70.1 ПКУ, до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків включається інформація про осіб, які відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України.

Реєстраційні номери облікових карток платника податків використовуються фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об'єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків, зокрема, у разі виплати доходів, з яких утримуються податки згідно із законодавством України.

Своєю чергою, фізичні особи зобов'язані подавати інформацію про реєстраційний номер облікової картки юридичним та фізичним особам, що виплачують їм доходи (пп. 70.12.1 ПКУ).

Отже, податковий агент задля дотримання вимог відповідних норм ПКУ, зобов’язаний проводити нарахування (виплату) доходів фізичній особі лише з відображенням ІПН такої особи у відповідній звітність (формі №1ДФ).

Так у графі 2 "Податковий номер або серія та номер паспорта" форми №1ДФ відображається реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта фізичної особи (для фізичної особи, яка має відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), про яку надається інформація в податковому розрахунку (п. 3.1 Порядку №4).

Таким чином, зазначення номера паспорту замість ІПН передбачено лише у разі наявності відмітки про відсутність ІПН через релігійні переконання. У всіх інших випадках в обов’язковому порядку повинен вказуватись номер ІПН особи, яка отримує дохід.

При цьому, пп. 119.2 ПКУ передбачено відповідальність за оформлення документів, що містять інформацію про об’єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків без зазначення реєстраційного номера облікової картки платника податків, у випадку, коли законодавство вимагає від особи-резидента отримання такого номера, або з використанням недостовірного реєстраційного номера облікової картки платника податків, крім випадків, визначених пп. 119.1 ПКУ, у вигляді накладення штрафу у розмірі 340 гривень.

Зважаючи на зазначене вище, податковий агент зобов’язаний зазначати ІПН особи, якій здійснюється виплата доходу (без виключень).

У випадку ж зазначення у первинних документах (відомості нарахування дивідендів тощо) помилкового ІПН особи, якій виплачується дохід, то від податківців чекає штраф у розмірі 340 грн. 

Крім того, у разі зазначення у формі №1ДФ помилкового ІПН отримувача доходу, на підприємство очікує штраф передбачений пп. 119.1 ПКУ. За подання з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зміни платника податку передбачено штраф у розмірі 1020 гривень (або при повторному порушенні - 2040 грн).

Тому без наявності ІПН особи, якій виплачується дохід, підприємство не зможе уникнути штрафу за помилки у поданій звітності (в даному випадку це буде помилка у ІПН отримувача доходу), а отже підприємству все-таки доведеться отримувати від акціонерів їхні ІПН (як варіант звернутись до протоколу про виплату дивідендів, або інших установчих документів).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202451
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024186
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4864
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436