Платниками ПДФО є, зокрема, фізособи – резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, фізособи – нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні. Нерезиденти – це фізособи, які не є резидентами України.
Оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, регламентується пп. 170.10 ПКУ, де визначено, що доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів.
Якщо доходи з джерелом їх походження в Україні виплачуються нерезиденту резидентом – юридичною особою, такий резидент вважається податковим агентом нерезидента щодо таких доходів. Під час укладення договору з нерезидентом, умови якого передбачають отримання таким нерезидентом доходу з джерелом його походження в Україні, резидент зобов’язаний зазначити в договорі ставку податку, що буде застосована до таких доходів. Це правило стосується як ПДФО, так і військового збору.
Отже, доходи, одержані нерезидентами у вигляді винагород, оподатковуються ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. Базою оподаткування є нарахована сума такої винагороди.
Податковий агент при нарахуванні (виплаті) на користь фізичної особи - нерезидента доходу відображає його у формі №1ДФ як додаткове благо – із ознакою доходу «126». ЄСВ на вартість додаткового блага не нараховується (такий дохід у ст. 7 Закону про ЄСВ відсутній).
Для персоніфікованого відображення у формі №1ДФ нарахованих та виплачених доходів податковому агенту потрібні не П.І.Б. нерезидента, але його реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП).
Отримати РНОКПП нерезидент за пп. 70.5 ПКУ може особисто або через законного представника чи уповноважену особу. Для цього потрібно:
- подати відповідному контролюючому органу облікову картку фізичної особи – платника податків за формою №1ДР, яка є водночас заявою для реєстрації у Державному реєстрі;
- додати до облікової картки документ, що посвідчує особу, та засвідчений в установленому законодавством порядку його переклад українською мовою.
Відповідно до пп. 180.2 ПКУ особою, відповідальною за нарахування та сплату ПДВ до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, не зареєстрованими як платники ПДВ, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг.
Відповідно до пп. 208.1 ПКУ статтею 208 ПКУ встановлюються правила оподаткування в разі постачання особою-нерезидентом, яку не зареєстровано як платника податку, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, особі, яку зареєстровано як платника податку, чи будь-якій іншій юридичній особі-резиденту.
Перелік осіб для цілей ПДВ визначено пп. 14.1.139 ПКУ – і у ньому відсутні звичайні фізичні особи.
Таким чином, доходимо висновку, що у разі отримання послуг від фізичних осіб-нерезидентів ПДВ не нараховується.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити