• Посилання скопійовано

Податкова знижка на навчання дитини, якщо послуги надає ФОП без ліцензії: особливості отримання

Які особливості отримання податкової знижки, якщо освітні послуги для члена першого ступеня (неповнолітньої дитини) надає ФОП із КВЕДом 85.59 «інші види освіти н.в.і.у.»? Чи є нюанси, якщо підписаний договір між навчальним закладом і одним із батьків дитини, але квитанцію про оплату виписано на неповнолітню дитину?

Хто може надавати освітні послуги?

Відповідно до роз’яснення фахівців ДФС у підкатегорії 103.06.03 «ЗІР» (запитання: «Які заклади відносяться до вітчизняних закладів з метою отримання податкової знижки за навчання?») та ДФС у Львівській області у листі від 11.10.2018 р. №4384/ІПК/13-01-13-05-13 з метою отримання податкової знижки за навчання до вітчизняних відносяться заклади дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, основним видом діяльності яких є освітня діяльність. Типи закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти визначено спеціальними законами.

А надалі вони зазначають, що відповідно до ст. 22 Закону про освіту юрособа має статус закладу освіти, якщо основним видом діяльності є освітня діяльність.

Права та обов'язки закладу освіти, передбачені Законом №2145 та іншими законами України, має також фізична особа - підприємець або структурний підрозділ юридичної особи приватного чи публічного права, основним видом діяльності якого є освітня діяльність. Це прямо сказано у абз. 2 п. 22 Закону про освіту.

Більше того від себе зауважимо, що згідно з п. 27 ст. 1 Закону про освіту суб'єкт освітньої діяльності - фізична або юридична особа (заклад освіти, підприємство, установа, організація), що провадить освітню діяльність.

Разом з тим, податківці у вищезгаданій консультації зазначають, що відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 та п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону  про ліцензування запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізосіб - підприємців та громадських формувань про рішення органу ліцензування щодо наявності у суб'єкта господарювання права на провадження визначеного ним виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, зокрема, освітньої діяльності, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених спеціальними законами у сфері освіти.

Виходячи із Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності та вищевказаних Законів господарська діяльність з надання послуг освіти не вимагає ліцензії, якщо СГ, що надає такі послуги, не відноситься до закладів освіти. Однією із умов віднесення до закладів освіти є видача випускникам документу про закінчення відповідного навчання встановленого зразка.

Наприклад, у п. 3 ст. 18  Закону «Про позашкільну освіту» сказано, що заклади позашкільної освіти видають своїм випускникам відповідні документи про позашкільну освіту в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти. Виготовлення документів про позашкільну освіту для приватних закладів позашкільної освіти здійснюється за рахунок коштів засновників (власників), про що вказано тут>>  

Таким чином, якщо ФОП не видає документу про закінчення відповідного навчання встановленого зразка та, відповідно, не має Ліцензії на провадження освітньої діяльності, то такий ФОП не може вважатися закладом освіти, навіть, якщо має відкритий КВЕД 85.59 «Інші види освіти н.в.і.у.», який відноситься до розділу 85 «Освіта».

Про те, які документи слід мати при зверненні за податковою знижкою, ми писали тут>> 

 

Квитанцію на оплату освітніх послуг виписано на дитину

Відповідно до пп. 166.3.3 ПКУ платник податку має право включити до податкової знижки фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.

Членами сім’ї фізособи першого ступеня споріднення для цілей розд. IV ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (пп. 14.1.263 ПКУ).

Відповідно до Закону №2346 платник – це особа, з рахунку якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання/формування документу на переказ готівки разом із відповідною сумою коштів. Суб’єктами правових відносин, що виникають при здійсненні переказу коштів, є учасники, користувачі (платники, отримувачі) платіжних систем (ст. 5 Закону №2346).

Отже, якщо в документах на переказ коштів в даних платника зазначено дані дитини, то така особа є ініціатором переказу коштів.

Враховуючи викладене вище, незалежно від того, працює чи ні дитина, яка за даними документів на переказ коштів здійснювала витрати на навчання, батьки такої дитини не мають право на податкову знижку. Про це ми зазначали тут>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202450
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024186
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4864
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436