• Посилання скопійовано

Коли сплачувати ПДФО та ВЗ за наслідками авансового звіту?

Підприємство оплачує витрати орендодавцям щодо переоформлення паїв на спадкоємців. Ці витрати фірма проводить за свій рахунок. Витрати проводяться готівкою з каси. Коли працівник звітується про витрачені кошти, то дата квитанції про оплату послуг щодо такого переоформлення та дата авансового звіту не збігаються. Якою датою сплачувати ПДФО та ВЗ: датою оплати витрат, які вказані в квитанції чи датою складання авансового звіту?

Порядок та строки сплати ПДФО і ВЗ встановлює ст. 168 ПКУ. На думку автора, застосовувати норми цієї статті слід так.

Коли підзвітній особі видається готівка (аванс) для проведення розрахунків із орендодавцями, оподаткований дохід не виникає. Адже в цій ситуації оподаткований дохід визначається за п. 170.9 ПКУ і може виникнути лише якщо підзвітна особа:

  •  не подасть своєчасно авансовий звіт;
  • не поверне своєчасно невикористану частину коштів;
  • не надасть документів, які підтверджують понесені витрати (у вашому випадку підтвердженням є, як свідчать умови запитання, квитанція, що надається разом з авансовим звітом).

Якщо всі умови п. 170.9 ПКУ виконані, то у підзвітної особи оподаткованого доходу немає. Але з авансового звіту підприємство дізнається про виплату доходу (за його дорученням) іншій особі – орендодавцю. І саме тоді підприємство відображає в бухгалтерському обліку виплату такого доходу. І виникає питання, чи сплачувати ПДФО та ВЗ з цього доходу, чи ні, а якщо так, то на яку дату?

По-перше, треба класифікувати такий дохід. Оскільки він виплачується не стороннім особам, а орендодавцям, слід з’ясувати, чи передбачений він договором оренди і чи не вважатимуть його податківці частиною орендної плати? Від цього залежатиме під якою ознакою доходу така компенсація витрат відображатиметься у формі №1ДФ. Зокрема, якщо такий дохід вважатиметься додатковим благом, то він відображатиметься із ознакою доходу «126». А якщо вважатиметься частиною орендної плати (оскільки така компенсація передбачена договором оренди), то такий дохід відображатиметься з ознакою доходу «106» (оскільки земельна ділянка є нерухомим майном).

По-друге, слід з’ясувати статус орендодавця. Якщо він є самозайнятою особою, а отримана компенсація є частиною його підприємницького доходу, то всі податки він з цього доходу сплачує самостійно. А підприємство, як податковий агент, має лише відобразити нарахування та виплату орендної плати в податковому розрахунку за формою №1ДФ (без зазначення ПДФО та ВЗ, з ознакою доходу 157). Дата відображення такого доходу в цьому звіті визначається за первинними документами. Датою нарахування доходу буде дата складання акту або іншого первинного документу про надання послуг з оренди. А датою виплати такого доходу – дата авансового звіту. Відповідно, по факту цих подій, вони і будуть відображатися у формі №1ДФ за квартал, у якому ці події відбулися.

Якщо орендодавець – звичайна фізособа, то податковим агентом щодо утримання ПДФО та ВЗ з її доходу буде підприємство-орендар. І виплачувати дохід підприємство має вже після утримання з нього ПДФО та ВЗ.

За ст. 168 ПКУ, у загальному випадку сплата ПДФО та ВЗ має відбуватися на дату виплати доходу.  Але оскільки про виплату доходу орендар дізнається лише з отриманого авансового звіту, то сплатити ПДФО та ВЗ потрібно датою його затвердження керівником (прийняття цього документу підприємством). Втім, затримуватися із затвердженням авансового звіту не варто, краще це зробити у день подання підзвітною особою.

Та слід врахувати, що ст. 168 ПКУ встановлює граничний строк сплати ПДФО та ВЗ. Тому, якщо ці податки з цього доходу було сплачено раніше, то при затвердженні авансового звіту, їх сплачувати наново не потрібно.

Це може бути пов’язано і з тим, що дохід був нарахований раніше (датою визнання обов’язку сплатити компенсацію, наприклад, на підставі заяви чи звіту орендодавця про понесені витрати), а виплата такої компенсації відбулася значно пізніше.

За пп. 168.1.5 ПКУ, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Наприклад, якщо компенсація була нарахована у січні 2018 р., а виплачується вона у червні 2018 р., то ПДФО та ВЗ з такого доходу мали бути сплачені до 2 березня 2018 р. (включно). Отже, при виплаті компенсації (на дату затвердження авансового звіту) наново ПДФО та ВЗ сплачувати не потрібно.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202451
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024186
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4864
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436