Порядок та строки сплати ПДФО і ВЗ встановлює ст. 168 ПКУ. На думку автора, застосовувати норми цієї статті слід так.
Коли підзвітній особі видається готівка (аванс) для проведення розрахунків із орендодавцями, оподаткований дохід не виникає. Адже в цій ситуації оподаткований дохід визначається за п. 170.9 ПКУ і може виникнути лише якщо підзвітна особа:
- не подасть своєчасно авансовий звіт;
- не поверне своєчасно невикористану частину коштів;
- не надасть документів, які підтверджують понесені витрати (у вашому випадку підтвердженням є, як свідчать умови запитання, квитанція, що надається разом з авансовим звітом).
Якщо всі умови п. 170.9 ПКУ виконані, то у підзвітної особи оподаткованого доходу немає. Але з авансового звіту підприємство дізнається про виплату доходу (за його дорученням) іншій особі – орендодавцю. І саме тоді підприємство відображає в бухгалтерському обліку виплату такого доходу. І виникає питання, чи сплачувати ПДФО та ВЗ з цього доходу, чи ні, а якщо так, то на яку дату?
По-перше, треба класифікувати такий дохід. Оскільки він виплачується не стороннім особам, а орендодавцям, слід з’ясувати, чи передбачений він договором оренди і чи не вважатимуть його податківці частиною орендної плати? Від цього залежатиме під якою ознакою доходу така компенсація витрат відображатиметься у формі №1ДФ. Зокрема, якщо такий дохід вважатиметься додатковим благом, то він відображатиметься із ознакою доходу «126». А якщо вважатиметься частиною орендної плати (оскільки така компенсація передбачена договором оренди), то такий дохід відображатиметься з ознакою доходу «106» (оскільки земельна ділянка є нерухомим майном).
По-друге, слід з’ясувати статус орендодавця. Якщо він є самозайнятою особою, а отримана компенсація є частиною його підприємницького доходу, то всі податки він з цього доходу сплачує самостійно. А підприємство, як податковий агент, має лише відобразити нарахування та виплату орендної плати в податковому розрахунку за формою №1ДФ (без зазначення ПДФО та ВЗ, з ознакою доходу 157). Дата відображення такого доходу в цьому звіті визначається за первинними документами. Датою нарахування доходу буде дата складання акту або іншого первинного документу про надання послуг з оренди. А датою виплати такого доходу – дата авансового звіту. Відповідно, по факту цих подій, вони і будуть відображатися у формі №1ДФ за квартал, у якому ці події відбулися.
Якщо орендодавець – звичайна фізособа, то податковим агентом щодо утримання ПДФО та ВЗ з її доходу буде підприємство-орендар. І виплачувати дохід підприємство має вже після утримання з нього ПДФО та ВЗ.
За ст. 168 ПКУ, у загальному випадку сплата ПДФО та ВЗ має відбуватися на дату виплати доходу. Але оскільки про виплату доходу орендар дізнається лише з отриманого авансового звіту, то сплатити ПДФО та ВЗ потрібно датою його затвердження керівником (прийняття цього документу підприємством). Втім, затримуватися із затвердженням авансового звіту не варто, краще це зробити у день подання підзвітною особою.
Та слід врахувати, що ст. 168 ПКУ встановлює граничний строк сплати ПДФО та ВЗ. Тому, якщо ці податки з цього доходу було сплачено раніше, то при затвердженні авансового звіту, їх сплачувати наново не потрібно.
Це може бути пов’язано і з тим, що дохід був нарахований раніше (датою визнання обов’язку сплатити компенсацію, наприклад, на підставі заяви чи звіту орендодавця про понесені витрати), а виплата такої компенсації відбулася значно пізніше.
За пп. 168.1.5 ПКУ, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Наприклад, якщо компенсація була нарахована у січні 2018 р., а виплачується вона у червні 2018 р., то ПДФО та ВЗ з такого доходу мали бути сплачені до 2 березня 2018 р. (включно). Отже, при виплаті компенсації (на дату затвердження авансового звіту) наново ПДФО та ВЗ сплачувати не потрібно.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити