• Посилання скопійовано

Чи визнаються операції з внесення майна до статутного капіталу контрольованими?

Фізособа – нерезидент, що є засновником двох товариств та частки в СК 10%, хоче збільшити статутний капітал ТОВ. Чи може він внески зробити товаром та основними засобами? Чи визнаються ці операції контрольованими?

Запитання: Фізособа – нерезидент, громадянин Словенії, що має посвідку на постійне проживання в Україні, є засновником двох товариств та частки в СК 10% (ТОВ 1 - платник податку на прибуток та ПДВ, ТОВ 2 - платник ЄП без ПДВ) хоче збільшити статутний капітал ТОВ. Чи може він внески зробити товаром (на загальну суму 4 млн грн) та основними засобами (на загальну суму 500 тис. грн). ТОВ 1 і ТОВ 2 створені у 2017 р. Діяльність поки не проводиться. Чи визнаються ці операції контрольованими?

 

Відповідь:

Про можливість внесення майна до статутного капіталу читайте тут>>

Щодо визнання операції контрольованими слід керуватися нормами ст. 39 ПКУ.

Відповідно до пп. 39.2.1.1 ПКУ контрольованими операціями є господарські операції, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема:

  • господарські операції, що здійснюються з пов'язаними особами - нерезидентами, в т. ч. у випадках, визначених пп. 39.2.1.5 ПКУ;
  • господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабміном відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ, або які є резидентами цих держав.

Словенію не включено до переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим пп. 39.2.1.2 ПКУ (додаток до постанови Кабміну від 27.12.2017 р. №1045).

Операції з купівлі чи продажу корпоративних прав, акцій або інших інвестицій, купівлі чи продажу довгострокових матеріальних і нематеріальних активів належить до операцій що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків (абз. 6 пп. 39.2.1.4 ПКУ).

Проаналізувавши чинне законодавство, ДФС у листі від 09.03.2017 р. №5898/7/99-99-14-01-02-17 повідомила, що операції з внесення учасником підприємства до статутного капіталу обладнання впливають на витрати та відповідно на фінансовий результат, що є об'єктом оподаткування податком на податок на прибуток підприємства, починаючи з періоду нарахування амортизації такого обладнання – основного засобу.

Оскільки операції зі збільшення статутного капіталу внеском учасника підприємства основних засобів (обладнання) впливають (можуть впливати) на формування об'єкта оподаткування податком на прибуток, такі операції з 01.01.2015 р. підпадають під визначення контрольованих відповідно до ст. 39 ПКУ.

При цьому у пп. 39.2.1.7 ПКУ зазначено, що господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1 та 39.2.1.5 ПКУ, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

ДФС у листі від 01.03.2018 р. №6185/7/99-99-15-02-01-17 повідомила, що ст. 39 ПКУ доповнено новою нормою. Відповідно до цієї норми обсяг господарських операцій платника податків з кожним контрагентом для цілей розрахунку вартісного критерію, встановленого пп. 39.2.1.7 ПКУ (10 млн грн за вирахуванням непрямих податків) обраховується за цінами, які відповідають принципу «витягнутої руки».

Тобто, якщо обсяг потенційно контрольованих операцій за договірними цінами становить менше 10 млн грн, але у випадку коригування відповідно до ціни (показника рентабельності), що відповідає принципу «витягнутої руки», обсяг операцій перевищив би 10 млн грн, то такі операції визнаються контрольованими та мають бути відображені у звіті про контрольовані операції.

Підіб'ємо підсумки відносно ситуації, викладеної у запитанні.

Операція з внесення майна нерезидентом (громадянином Словенії) до статутного капіталу підприємства – платника податку на прибуток може визнаватися контрольованою за одночасного виконання умов, встановлених у пп. 39.2.1.7 ПКУ (річний дохід підприємства від будь-якої діяльності перевищує 150 млн грн та обсяг операції з кожним контрагентом перевищує 10 млн грн).

Оскільки підприємство у 2017 році діяльності не проводило, то не виконується перша умова пп. 39.2.1.7 ПКУ щодо обсягу річного доходу понад 150 млн грн.

Друга умова пп. 39.2.1.7 ПКУ щодо обсягу операцій понад 10 млн грн також не виконується, тому що засновник – нерезидент планує внести до статутного капіталу майно вартістю лише 4,5 млн грн.

Таким чином, операції за умов, наведених у запитанні не є контрольованими.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202419
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202484
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424