Нагадаємо, що податкова знижка для фізосіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.
Зокрема, відповідно до ст. 166 ПКУ податкова знижка надається у сумі коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.
До членів сім’ї першого ступеня споріднення, безумовно, входять діти, отже, один з батьків, який оплачує навчання дитини, може скористатися правом на податкову знижку.
Для отримання податкової знижки за результатами 2016 року фізособі необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи за місцем своєї реєстрації до 31 грудня 2017 року. Якщо платник податку до кінця року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки, таке право на наступний податковий рік не переноситься.
Все це добре, як би не одне «але»: у 2016 році діяло правило - члени сім’ї першого ступеня споріднення платника податків мають право на знижку за умови, що такий платник протягом звітного року не отримував заробітної плати.
Отже, матір може скористатися податковою знижкою за навчання дитини за двох умов:
- саме матір оплачує таке навчання (що підтверджено розрахунковими документами)
- дитина протягом року, у якому були понесені такі витрати, не отримувала заробітної плати. Виходячи з умов вашого запитання, дитина у 2016 році працювала. Отже, матір не зможе скористатися правом на податкову знижку за навчання такої дитини.
Хоча у підкатегорії 103.06.03 ресурсу "ЗІР" міститься уточнення, а з приводу можливості отримання податкової знижки у разі оплати за студента, який паралельно навчанню працює та отримує зарплату.
В ньому податківці дійшли такого висновку: «Якщо студент протягом року одночасно навчався і працював, отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має сам студент за умови документального підтвердження понесених витрат на навчання, а не його батьки, так як він вже не перебуває на утриманні.
Водночас, якщо студент влаштувався на роботу лише після закінчення навчання у звітному році та до моменту свого працевлаштування не отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має той з батьків, який фактично здійснював оплату за навчання.»
Але нехай вас не обманює фраза «право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має сам студент». Це право слід документально підтвердити, і з цим такому студенту буде непросто.
Скористатися правом на податкову знижку фізособа може за наявності договору про навчання, який укладений між навчальним закладом та такою фізособою, квитанції про оплату за навчання, довідки про доходи у вигляді зарплати.
Варіації з ПІБ особи, яка зазначена у договорі, податківці припускають лише у випадку, якщо на податкову знижку претендує один з батьків (за навчання дитини). Докладніше про це, наприклад, тут>>
Так, податківці дозволяють скористатися податковою знижкою батькам у випадку, якщо договір укладений між навчальним закладом та дитиною (в договорі зазначено П.І.Б. дитини) та квитанції на оплату оформлені на ім’я дитини, яка не має самостійних джерел доходу.
Щодо випадку, коли фізособа буде вимагати податкової знижки на власне навчання, податківці наголошують на тому, що і договір із навчальним закладом, і розрахункові документи повинні бути оформлені на ту особу, яка бажає скористатися податковою знижкою. Чого, знову ж таки, у вашому випадку немає. Тож, скористатися податковою знижкою за умовами, наведеними у запитанні, неможливо.
Втім, у наступному році ситуація зміниться.
З 01.01.2017 р. набрав чинності Закон №1797, яким внесено зміни, зокрема, до пп. 166.3.3 ПКУ, який, власне, і надає право на податкову знижку за витратами на навчання.
За результатами 2017 р. незалежно від того, отримував чи ні платник податків доходи у вигляді заробітної плати, член сім’ї першого ступеня споріднення такого платника має право скористатися правом на податкову знижку. При цьому право на знижку матимуть особи, які фактично здійснювали виплати на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів незалежно від того, за який період навчання здійснено таку сплату.
Тобто у 2018 році за результатами 2017 незалежно від того, чи отримував доходи у вигляді заробітної плати платник податків, член його сім'ї першого ступеня споріднення матиме право на податкову знижку і при цьому не враховуватиметься, за який період навчання здійснюється така сплата.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити