• Посилання скопійовано

Чи можливо оформити поворотну фінансову допомогу в безповоротну

Підприємство отримало від засновників поворотну фінансову допомогу, яку не може повернути. Чи можна включити цю допомогу в дохід, визнавши її безповоротною, якщо її позовна давність (3 роки) ще не пройшла?

Згідно з п. 14.1.257 ПКУ поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Поворотна фіндопомога обов’язково оформляється договором позики. Договір позики регламентується ст. 1046-1053 ЦКУ.

За договором позики одна сторона (позикодавець) передає другій стороні (позичальникові) у власність гроші або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути таку саму суму грошей або таку саму кількість речей того самого роду і якості (ч. 1 ст. 1046 ЦК).

Поворотна фіндопомога може бути лише безпроцентною, про що обов’язково слід зазначити в договорі.  Якщо у договорі не буде зазначено жодної умови про сплату або відсутність відсотків, за замовчуванням доведеться сплачувати відсотки на рівні облікової ставки НБУ — таку вимогу містить ч. 1 ст. 1048 ЦКУ. Можливо також, що податківці вважатимуть таку позику фінансовою послугою у розумінні ст. 4 Закону №2664-ІІІ. А надання фінпослуг (у нашому випадку — нарахування відсотків) можуть здійснювати лише фінустанови (лист ДПС від 11.02.2013 р. № 1990/6/17-1216).

Змінити статус допомоги з поворотної на безповоротну сторони договору позики можуть на власний розсуд в будь-який момент. Така дія називається новацією та передбачена ч. 2 ст. 604 ЦКУ. В цьому  разі договір позики перетворюється на договір дарування (регулюється главою 55 ЦКУ). Сторонам договору слід припинити договір позики (уклавши до нього додаткову угоду) та укласти новий договір дарування коштів.

Кошти, що подаровані за договором дарування, є доходом підприємства – отримувача таких коштів, тому що зменшується зобов’язання щодо повернення фіндопомоги (п. 5 П(С)БО 15). Отримання позики відображається в бухобліку проведенням Дт 311 Кт 685,  а перетворення договору позики на договір дарування відображається проведенням Дт 685 Кт 718. Цю операцію слід оформити бухгалтерською довідкою.

Таким чином, сума фіндопомоги сформує фінрезультат до оподаткування податком на прибуток в частині доходів та відповідно, буде оподаткована податком на прибуток.

Надання поворотної або безповоротної фіндопомоги не є операцією постачання товарів/послуг, визначення яких наведено у ст. 185 ПКУ, і тому не є об’єктом оподаткування ПДВ. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»