• Посилання скопійовано

Які податки платити при видобуванні води зі свердловини?

Підприємство для виробництва бетонних сумішей використовує воду із власної свердловини. Встановлено лічильник та оформлено всі необхідні дозволи. Чи необхідно сплачувати рентну плату за видобування корисних копалин? Якщо так, то як правильно розрахувати цю плату? Чи буде першим звітним періодом для подання декларації з рентної плати - ІІ квартал 2025 року, якщо свердловину почали використовувати у червні?

Відповідно до пп. 14.1.91 ПКУ, підземні води належать до корисних копалин. Платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб’єкти господарювання, які отримали спеціальний дозвіл на користування надрами (пп. 252.1.1 ПКУ).

Згідно з пп. 252.1.4 ПКУ платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є землевласники та землекористувачі, крім суб’єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування.

Отже, якщо підприємство здійснює видобування води на підставі дозволу на спецводокористування, то воно є платником плати за надра.

Об’єктом оподаткування є обсяг видобутої води (пп. 252.3 ПКУ). Базою оподаткування є вартість такого обсягу, яка визначається за більшою з таких її величин (пп. 252.7 ПКУ):

  • за фактичними цінами реалізації;
  • за розрахунковою вартістю.

Якщо підприємство використовує воду виключно для власних потреб, то база оподаткування визначається за розрахунковою вартістю. Розрахункова вартість 1 куб. метра обчислюється за формулою, наведеною у пп. 252.16 ПКУ:

Цр = ВМП + (Vмп х КРМПЕ),

де:

  • ВМП – витрати, обчислені згідно з пп. 252.11–252.15 ПКУ (у гривнях);
  • КРМПЕ – коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства у розмірі 0,20;
  • Vмп – обсяг видобутої води (визначається в куб. метрах).

Визначаючи витрати, слід ураховувати витрати, пов’язані з видобуванням води. Це можуть бути матеріальні витрати (зокрема, вартість електроенергії, витраченої для роботи свердловини), витрати на оплату праці осіб, задіяних у видобуванні води, амортизацію свердловини та іншого обладнання (насосів), витрати на їхній ремонт, інші витрати. ДПС у роз’ясненні (категорія ЗІР, 122.02) вважає, що до інших витрат можуть належати витрати, розподілені згідно з принципами облікової політики, понесені підприємством в періоди, коли підземні води не видобувалися через сезонність (зокрема, штрафи, проценти боргових зобов’язань тощо).

Плата за надра визначається за формулою, наведеною у пп. 252.18 ПКУ:

Пзн = Vф х Вкк х Свнз х Кпп,

де

  • Vф – обсяг (кількість) видобутої води за квартал у куб. метрах;
  • Вкк – вартість 1 куб. метра, визначена за формулою, наведеною у пп. 252.16 ПКУ;
  • Свнз – ставка плати за надра за прісні підземні води – 5%;
  • Кпп - для прісних підземних вод не встановлено.

Усі ці показники містяться у Розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (додаток 1) до Податкової декларації з рентної плати. Тож заповнити його не важко.

Крім того, у наведеній ситуації підприємству доведеться платити і рентну плата за спеціальне використання води. Її сплачують підприємства – первинні водокористувачі (пп. 255.1 ПКУ). Тобто ті, які забирають воду з водних об’єктів, наприклад, зi свердловини. 

Забір води здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. 

Згідно зі ст. 48 ВКУ забір та/або використання води в обсязі до п’яти кубічних метрів на добу не належить до спеціального водокористування. Тож при такому обсязі добування дозвіл не оформлюється.

Об’єктом оподаткування платою за воду є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (пп. 255.3 ПКУ). 

Ставки рентної плати за використання поверхневих та підземних вод наведені в пп. 255.5 ПКУ. Вони залежать від району річкових басейнів, який вказується у дозволі на спеціальне водокористування.

У разі перевищення водокористувачами встановленого в такому дозволі річного ліміту використання води рентна плата сплачується у п’ятикратному розмірі, виходячи з фактичних обсягів використаної води понад встановлений ліміт (пп. 255.11.13 ПКУ).

У разі відсутності у водокористувача дозволу на спецводокористування зі встановленими в ньому лімітами використання води загальний обсяг використаної води вважається понадлімітним (пп. 255.11.15 ПКУ).

Об’єкт оподаткування, ставка та споживання у межах ліміту зазначаються у Розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води (додаток 5) до Декларації.

Декларація з рентної плати затверджена наказом Мінфіну від 17.08.2015 р. №719 та подається щокварталу протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу (пп. 257.1 ПКУ). Тож, якщо у підприємства виникли об’єкти оподаткування в червні 2025 р., то йому потрібно подавати Декларацію починаючи з 2 кварталу цього року.

Отже, підприємству слід сплачувати рентну плату за надра та за спеціальне використання води. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Іваненко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»