• Посилання скопійовано

Фінансування спортивних команд: оподаткування та документальне оформлення

Підприємство надає фінансову підтримку спортивним командам, зокрема, футбольній та волейбольній. Чи є податкові пільги для підприємств, які здійснюють таке фінансування? Якими первинними документами слід оформити цю операцію для отримання можливих пільг та відображення в обліку?

Законодавство України не передбачає прямих спеціальних податкових пільг для підприємств, які фінансують спортивні команди, просто за сам факт такого фінансування. Однак, податкові наслідки залежать від статусу отримувача коштів (спортивної команди/організації) та способу оформлення такої допомоги.

 

Фінансування спортивної організації, яка є неприбутковою організацією (НПО)

Якщо підприємство є платником податку на прибуток, який зобов'язаний застосовувати податкові різниці (річний дохід понад 40 млн грн) або застосовує їх добровільно, то при безоплатній передачі коштів або майна спортивній організації, яка є НПО та внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій, діють правила пп. 140.5.9 ПКУ:

  • Фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму коштів або вартості товарів/послуг, безоплатно переданих НПО, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Ліміт 8% (для певних спортивних НПО): Існує також окремий ліміт у 8% оподатковуваного прибутку попереднього року для безоплатної передачі коштів/майна суб'єктам фізичної культури і спорту, які є НПО та внесені до Реєстру (наприклад, дитячо-юнацькі спортивні школи, центри олімпійської підготовки тощо) (див. пп. 140.5.14 ПКУ).

Важливо!

  • Підприємства-малодохідники (річний дохід до 40 млн грн), які не застосовують податкові різниці, відображають такі операції за правилами бухгалтерського обліку, тобто вся сума допомоги включається до витрат і різниця за пп. 140.5.9 чи пп. 140.5.14 ПКУ не застосовується.

Документальне оформлення:

  • Договір про надання благодійної допомоги або спонсорства;
  • Документи, що підтверджують статус отримувача як НПО та його включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій (можна перевірити онлайн);
  • Платіжні доручення (при перерахуванні коштів);
  • Акти приймання-передачі (при передачі майна) тощо.

 

Фінансування спортивної організації, яка не є НПО

Наприклад, така організація є платником податку на прибуток чи платником єдиного податку.

Якщо підприємство є платником податку на прибуток, який зобов'язаний застосовувати податкові різниці (річний дохід понад 40 млн грн) або застосовує їх добровільно, то при безоплатній передачі коштів або майна такій спортивній організації слід зважати на податкову різницю за пп. 140.5.10 ПКУ:

  • фінрезультат до оподаткування збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), платникам податку, які є пов’язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від’ємне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування).

Про особливості застосування цієї податкової різниці можна почитати тут>>

Наприклад, якщо спортивна організація є платником єдиного податку (не є платником податку на прибуток), то ця різниця застосовується. Або інший приклад: спортивна організація є платником податку на прибуток, але не пов’язана з підприємством, що надає допомогу; в такому разі ця різниця не застосовується.

Важливо:

  • Підприємства-малодохідники (річний дохід до 40 млн грн), які не застосовують податкові різниці, відображають такі операції за правилами бухгалтерського обліку, тобто вся сума допомоги включається до витрат і різниця за пп. 140.5.10 ПКУ не застосовується.

Документальне оформлення:

  • Договір про надання благодійної допомоги або спонсорства;
  • Платіжні доручення (при перерахуванні коштів);
  • Акти приймання-передачі (при передачі майна) тощо.

 

Фінансування як оплата за рекламні послуги

Якщо фінансування здійснюється в обмін на рекламні послуги (наприклад, розміщення логотипу компанії на формі гравців, банерах на стадіоні, згадки про компанію під час заходів тощо), то такі витрати можуть визнаватися витратами на збут (рахунок 93).

Важливо: Такі витрати мають бути економічно обґрунтованими та документально підтвердженими як рекламні послуги.

Документальне оформлення:

  • Договір про надання рекламних послуг (де чітко визначено предмет, обсяг, вартість послуг);
  • Акти наданих послуг;
  • Платіжні документи;
  • Докази надання рекламних послуг (фото, відео, звіти про розміщення реклами тощо).

 

Податок на додану вартість (ПДВ)

Операція з безоплатної передачі коштів (фінансова допомога) не є об'єктом оподаткування ПДВ.

Надання рекламних послуг є об'єктом оподаткування ПДВ за загальними правилами, якщо підприємство-надавач послуг (спортивна організація) зареєстроване платником ПДВ. Підприємство-замовник (спонсор) матиме право на податковий кредит за наявності зареєстрованої податкової накладної.

Висновки:

  • Прямих пільг за фінансування спортивних команд немає;
  • Підприємство-платник податку на прибуток (високодохідник) може врахувати у збільшення об'єкта оподаткування суму допомоги, що перевищує 4% (або 8% для специфічних спортивних НПО) від оподатковуваного прибутку минулого року, чи всю суму допомоги в разі її надання комерційним організаціям;
  • Альтернативою є оформлення фінансування як оплати за рекламні послуги, що дозволяє включити витрати до складу витрат на збут за умови належного документального підтвердження.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»