• Посилання скопійовано

Як оподаткувати страхове відшкодування отримане ФОПом?

ФОП – платник ЄП за ставкою 5% в госпдіяльності використовує власне авто. Авто потрапило в ДТП. Сума страхового відшкодування – 160 тис. грн. Якщо страхове відшкодування буде зараховано на рахунок ФОПа – це дохід ФОПа? Чи можна отримати оплату на рахунок ФО? Чи потрібно подавати декларацію про майновий стан?

Страхове відшкодування і дохід ФОП

Відповідно до ст. 979 ЦКУ, договір страхування укладається відповідно до ЦКУ, Закону про страхування, інших законодавчих актів.

Предметом договору страхування є передача страхувальником за плату ризику, пов’язаного з об’єктом страхування, страховику на умовах, визначених договором страхування або законодавством України.

Об’єктом страхування можуть бути:

  • життя, здоров’я, працездатність та/або пенсійне забезпечення;
  • майно на праві володіння, користування і розпорядження та/або можливі збитки чи витрати; відповідальність за заподіяну шкоду особі або її майну (ст. 980 ЦКУ).

Страхова виплата (страхове відшкодування) - грошові кошти, що виплачуються страховиком у разі настання страхового випадку відповідно до умов договору страхування та/або законодавства (п. 50 ст.1 Закону про страхування).

Тобто отримане відшкодування немає жодного відношення до господарської діяльності ФОП, а стосується його особистого майна.

Підпунктом 1 пп. 292.1 ПКУ визначено, що страхові виплати і відшкодування не включаються до доходу ФОП-підприємця.

Також у своєму листі від 10.09.2024 р. №5290/К/99-00-24-03-03-09 ДПС щодо цього питання чітко визначила:

«До доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку третьої групи не включається страхове відшкодування, визначене відповідно до Закону про страхування».

Тому у разі отримання коштів на рахунок ФОПа оподатковувати їх за ставкою 5% не потрібно.

 

Страхове відшкодування та ПДФО

Сума страхової виплати, страхового відшкодування отримана фізичною особою за договором страхування від страховика-резидента не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за умови:

  • факт заподіяння шкоди застрахованій особі повинен бути належним чином підтверджений;
  • під час страхування майна сума страхового відшкодування не може перевищувати вартість застрахованого майна, визначену за звичайними цінами на дату укладення страхового договору, збільшену на суму сплачених страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) (пп. 165.1.27 ПКУ).

Якщо всі умови виконано, то страхове відшкодування як дохід ФО не оподатковується. Якщо суму буде перевищено, то перевищення необхідно буде оподаткувати ПДФО та ВЗ.

Своєю чергою, обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV ПКУ (пп. 179.2 ПКУ).

Страхова компанія є податковим агентом для ФО, тому декларацію можна не подавати.

Щодо отримання відшкодування на платіжну картку ФО, то це питання потрібно уточнити з банком-респондентом та за необхідності надати відповідні документи.

Зауважимо, що обмеження для рахунків, яке діє з 01.10.2024 р., є тимчасовим і ліміт у 150 000 грн на місяць встановлено для переказів фізичних осіб «з карти на карту» (див. повідомлення НБУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Яку податкову різницю застосувати щодо суми процентів за кредитом від нерезидента?
    ТОВ має кредит від нерезидента. У додатку РІ здійснено коригування на всю суму нарахованих відсотків відповідно до пп. 140.2 ПКУ. У цьому ж році підприємство подало звіт про контрольовані операції, але коригування у додатку ТЦ не здійснило. Чи можливо застосування два коригування за однією операцією (пп. 140.2 та пп.39.5.4 ПКУ)? Яка відповідальність за непроведене коригування в додатку ТЦ?
    13.11.20248
  • Оплата проживання в готелі голови іноземної компанії
    Голова офіційного представництва в Україні іноземної компанії під час перебування в Україні проживає в готелі. Чи може представництво зі свого поточного рахунку оплачувати за проживання його в готелі? Які податки треба заплатити? Як провести ці витрати?
    06.11.202427
  • Оподаткування допомоги на лікування працівника
    Юрособа, платник податку на прибуток, високодохідник, хоче оплатити лікувальному закладу за лікування свого працівника приблизно 160 000 грн. Чи може підприємство оплатити таке лікування? Чи є обмеження щодо суми? Чи оподатковувати така допомога ПДФО, ВЗ та ЄСВ? Чи буде коригування фінрезультату?
    31.10.202450
  • Податок з доходів нерезидентів на суму дорожнього збору та супутніх послуг нерезидента
    ТОВ – платник податку на прибуток та ПДВ виплачує дохід нерезиденту за послуги зі сплати дорожнього мита (за автобани в Європі) за допомогою сервісних карток та приладів. Також було виплачено доходи цьому ж нерезиденту за виготовлення сервісних карток та приладів. Чи сплачувати податок на репатраацію із таких доходів нерезидента і чи нараховувати ПДВ на послуги нерезидента за ознакою 14?
    25.10.202412
  • Податок на нерухомість та плата за землю при реорганізації шляхом приєднання
    Підприємство реорганізовується шляхом приєднання до іншого підприємства, обидва вони платники податку на нерухомість і плати за землю. Це підприємство має у власності землю і нерухомість, за якими подані річні декларації. Чи повинно підприємство, яке приєднується, подавати уточнюючі декларації з плати за землю і з податку на нерухомість з метою зменшення нарахувань? Якщо так, то в якому періоді?
    16.10.202428