• Посилання скопійовано

Компенсація витрат на відрядження гіг-спеціалістів

Резидент Дія. Сіті, платник ПДВ, направив гіг-спеціалістів у відрядження за кордон для участі в конференції, з господарською метою. Гіг-контракт передбачає направлення у відрядження. Гіг-спеціалісти оплатили всі витрати на відрядження власним коштом. Організатор конференції, нерезидент, планує компенсувати витрати на проїзд гіг-спеціалістів, просить виставити інвойс. Як оформити, відобразити в обліку? Що з оподаткуванням?

Додаткові умови:

В гіг-контракті передбачено, що гіг-спеціалісти за умовами контракту:

• повинні брати участь в подібних конференціях, від імені компанії
• власним коштом оплачувати відповідні витрати

 

Чи можливо гіг-спеціалістів направити у відрядження?

Направити у відрядження можна лише працівників підприємства, які працюють за трудовим договором. Про це ми писали тутАле в даній ситуації резидент Дія. Сіті і не направляє гіг-спеціалістів у відрядження. 

Відвідування гіг-спеціалістами конференцій відноситься до їх обов’язків, які вони мають виконувати в рамках гіг-контрактів. 

Причому за умовами гіг-контракту резидент Дія. Сіті не відшкодовує гіг-спеціалістам витрати на участь в таких конференціях. Тобто гіг-спеціалісти оплачують такі витрати власним коштом.

 

Як можна отримати компенсацію від організатора нерезидента?

На наш поглядкомпенсацію можна отримати таким чином.

Кожен гіг-спеціаліст на ім’я керівника резидента Дія. Сіті пише заяву про те, що він брав участь у відповідній конференції, понісши такі-то витрати, наприклад, на переїзд тощо. До заяви можуть прикладатися копії підтвердних документів. 

Далі в заяві зазначають, що організатор нерезидент відшкодовує такі витрати, але тільки через резидента Дія. Сіті, а не безпосередньо на рахунок гіг-спеціалістаТому в заяві гіг-спеціаліст просить керівника виставити інвойс на ім’я нерезидента для отримання відшкодування таких витрат з подальшим перерахуванням гіг-спеціалісту.

В такому разі резидент Дія. Сіті виступатиме посередником між нерезидентом і гіг-спеціалістами. Тому такі кошти проходитимуть у нього в обліку транзитом. Тут нагадаймо, що згідно гіг-контрактів відповідні витрати мають нести гіг-спеціалісти, тобто, такі витрати не є витратами резидента Дія. Сіті.

Дивимося далі.

Отримавши кошти від нерезидента, резидент Дія. Сіті передасть кошти гіг-спеціалістам. Тобто, резидент Дія. Сіті виплачуватиме гіг-спеціалістам (фізособам) дохід. В такому разі резидент Дія. Сіті виступатиме податковим агентом, а, значить, має утримати ПДФО і ВЗ.

Причому нормами ПКУ не передбачено звільнення від оподаткування таких доходів ПДФО і ВЗ.

Такий дохід, на наш погляд, не є винагородою за гіг-контрактом, а тому ставка ПДФО 5% до такого доходу не може бути застосована (див. пп. 170.14-1.2 ПКУ).

На наш погляд, таке відшкодування буде іншим доходом(див. пп. 164.2.20 ПКУ). Тому такі доходи оподатковуються за ставкою ПДФО 18% і ВЗ 1,5%. В додатку 4ДФ виплата таких доходів відображається з ознакою доходу «127».

Таким чином, з отриманих від нерезидента коштів потрібно буде утримати ПДФО і ВЗ і виплатити гіг-спеціалістам за мінусом цих податків. А тому, щоб покрити витрати на сплату податків, в заяві гіг-спеціаліст пише, що оскільки з відшкодованих коштів утримуватимуть ПДФО 18% і ВЗ 1,5%, то він просить включити суми податків до складу витрат, які просить відшкодувати.

На підставі отриманих від гіг-спеціалістів заяв резидент Дія. Сіті на ім’я організатора нерезидента складає інвойс, в якому зазначає, що цей інвойс складено за дорученням гіг-спеціалістів, які приймали участь у конференції, понесли витрати на участь у конференції і просять відшкодувати витрати. Далі в інвойсі наводиться перелік всіх витрат, включаючи ПДФО і ВЗ.

В інвойсі також зазначається, що отримані за інвойсом кошти відшкодування витрат, за мінусом ПДФО і ВЗ, будуть перераховані гіг-спеціалістам, а суми ПДФО і ВЗ до бюджету.

В бухгалтерському обліку резидента Дія. Сіті, на наш погляд, отримання і перерахування коштів проходить транзитом, вони не включаються до складу доходів і витрат, тому що ці кошти не належать резиденту Дія. Сіті, а є коштами, які отримані від нерезидента за дорученням гіг-спеціалістів і належать цим гіг спеціалістам. Тому в бухгалтерському обліку, на наш погляд, будуть такі проведення:

• Дт 311, 312 Кт 685 – отримання коштів;
• Дт 685 Кт 641, 642 – утримання ПДФО, ВЗ;
• Дт 685 Кт 311, 312 – перерахування коштів гіг-спеціалістам;
• Дт 641, 642 Кт 311 – перерахування до бюджету ПДФО, ВЗ.

 

Чи оподатковується така операція ПДВ?

На наш погляд, ні. Адже резидент не надає послуг нерезиденту. Він всього-на-всього отримує кошти від нерезидента, які надалі має передати гіг-спеціалістам. Тобто, операції постачання послуг в цій ситуації немає. А як немає операції постачання, то немає і оподатковуваної ПДВ операції.

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома.Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

Податок на прибуток

Якщо резидент Дія. Сіті є платником податку на прибуток на загальних підставах, то розглядувана операція не впливає на фінрезультат до оподаткування. Це видно за наведеними вище проводками. Податкові різниці для такої ситуації також не передбачені.

Якщо резидент Дія. Сіті є платником податку на особливих умовах, то слід врахувати, що база оподаткування резидентів Дія Сіті платників податку на прибуток на особливих умовах наведена в пп. 135.2 ПКУ. А об’єкт оподаткування – в пп. 141.9-1 ПКУ.

Тобто, в цих нормах ПКУ наведено перелік операцій, при здійсненні яких потрібно сплачувати податок. Розглядуваних нами операцій в зазначеному переліку немає. Тому, на наш погляд, податок з цих операцій не стягується.

Але для уникнення непорозумінь з податковою службою може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата проживання в готелі голови іноземної компанії
    Голова офіційного представництва в Україні іноземної компанії під час перебування в Україні проживає в готелі. Чи може представництво зі свого поточного рахунку оплачувати за проживання його в готелі? Які податки треба заплатити? Як провести ці витрати?
    06.11.202421
  • Оподаткування допомоги на лікування працівника
    Юрособа, платник податку на прибуток, високодохідник, хоче оплатити лікувальному закладу за лікування свого працівника приблизно 160 000 грн. Чи може підприємство оплатити таке лікування? Чи є обмеження щодо суми? Чи оподатковувати така допомога ПДФО, ВЗ та ЄСВ? Чи буде коригування фінрезультату?
    31.10.202447
  • Податок з доходів нерезидентів на суму дорожнього збору та супутніх послуг нерезидента
    ТОВ – платник податку на прибуток та ПДВ виплачує дохід нерезиденту за послуги зі сплати дорожнього мита (за автобани в Європі) за допомогою сервісних карток та приладів. Також було виплачено доходи цьому ж нерезиденту за виготовлення сервісних карток та приладів. Чи сплачувати податок на репатраацію із таких доходів нерезидента і чи нараховувати ПДВ на послуги нерезидента за ознакою 14?
    25.10.202412
  • Податок на нерухомість та плата за землю при реорганізації шляхом приєднання
    Підприємство реорганізовується шляхом приєднання до іншого підприємства, обидва вони платники податку на нерухомість і плати за землю. Це підприємство має у власності землю і нерухомість, за якими подані річні декларації. Чи повинно підприємство, яке приєднується, подавати уточнюючі декларації з плати за землю і з податку на нерухомість з метою зменшення нарахувань? Якщо так, то в якому періоді?
    16.10.202428
  • Чи можна відмовитися від податкової пільги з плати за землю та податку на нерухомість?
    Підприємство вирішило не користуватися пільгами з плати на землю та податку на нерухоме майно, тому уточнюючі розрахунки не подавало.Чи може підприємство відмовитися від застосування пільг? Чи буде правомірним зменшення фінрезультату до оподаткування на суму нарахованих податків, щодо яких діють пільги? Чи можна у вересні-жовтні 2024 р. подати уточнюючі розрахунки?
    15.10.202436