Зверніть увагу на те, що безповоротна фінансова допомога – це термін, який визначений лише в ПКУ і відповідно, він застосовується тільки з метою оподаткування.
Згідно пп. 14.1.257 ПКУ, безповоротна фінансова допомога - це:
- сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;
- сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
- сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;
- основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).
Вона належить до оподаткованого доходу фізособи і є різновидом додаткового блага (пп. "ґ" пп. 164.2.17 ПКУ). А отже, ПДФО та ВЗ з суми такої допомоги сплачуються в усіх випадках.
Фіндопомога може надаватися за різними договорами, або навіть без укладання договору, тому має значення її правильне оформлення.
Перший варіант – договір дарування є найбільш зрозумілим. Правила складання таких договорів зазначені у главі 55 ЦКУ. Про які інші подібні договори говорить ПКУ, не уточнюється. Але можна здогадатися: це договори, які не називаються договором дарування, але містять у собі норми, за якими певна сума коштів надається без обов’язку її повернути.
Без укладання договору – це, на перший погляд, самий заплутаний варіант надання безповоротної фіндопомоги. Проте при такому варіанті роль договору буде виконувати інший документ, наприклад, наказ керівника підприємства, у якому буде зазначено, що надається саме безповоротна фіндопомога – тобто кошти надаються без обов’язку їх повернення.
Як можна зрозуміти із зазначеного, за наявності письмового договору складати наказ на надання такої допомоги не обов’язково. А от якщо договору немає – потрібна буде заява від фізособи на отримання допомоги і рішення керівника таку допомогу надати. Таке рішення, як правило, оформлюється наказом, до якого надається зазначена заява. А в первинному документі щодо надання коштів (касовий ордер, платіжна інструкція) потрібне посилання на договір або наказ, і зазначення, що це саме безповоротна фіндопомога.
Чому взагалі треба робити таке посилання/зазначення у платіжному документі? Для того, щоб правильно провести таку операцію в бухобліку та звітності, а також щоб правильно визначити дату сплати ПДФО та ВЗ з суми цієї допомоги.
Якщо посилання на відповідний документ не зробити, а зазначити лише, що надається безповоротна фіндопомога, не буде чітко доведено, що надається саме та допомога, про яку йдеться у договорі/наказі.
Якщо зробити лише посилання на договір/наказ, і не зазначити, що надається саме безповоротна фіндопомога, то при перевірці треба буде нормами договору/наказу доводити, що надавалася саме така допомога і що обов’язку її повернути немає. Крім того, не виключена і помилка бухгалтера при відображенні такої виплати в обліку.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити