• Посилання скопійовано

Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?

Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?

Зверніть увагу на те, що безповоротна фінансова допомога – це термін, який визначений лише в ПКУ і відповідно, він застосовується тільки з метою оподаткування.

Згідно пп. 14.1.257 ПКУ, безповоротна фінансова допомога - це:

  • сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;
  • сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
  • сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;
  • основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).

Вона належить до оподаткованого доходу фізособи і є різновидом додаткового блага (пп. "ґ" пп. 164.2.17 ПКУ). А отже, ПДФО та ВЗ з суми такої допомоги сплачуються в усіх випадках. 

Фіндопомога може надаватися за різними договорами, або навіть без укладання договору, тому має значення її правильне оформлення. 

Перший варіант – договір дарування є найбільш зрозумілим. Правила складання таких договорів зазначені у главі 55 ЦКУ. Про які інші подібні договори говорить ПКУ, не уточнюється. Але можна здогадатися: це договори, які не називаються договором дарування, але містять у собі норми, за якими певна сума коштів надається без обов’язку її повернути. 

Без укладання договору – це, на перший погляд, самий заплутаний варіант надання безповоротної фіндопомоги. Проте при такому варіанті роль договору буде виконувати інший документ, наприклад, наказ керівника підприємства, у якому буде зазначено, що надається саме безповоротна фіндопомога – тобто кошти надаються без обов’язку їх повернення. 

Як можна зрозуміти із зазначеного, за наявності письмового договору складати наказ на надання такої допомоги не обов’язково. А от якщо договору немає – потрібна буде заява від фізособи на отримання допомоги і рішення керівника таку допомогу надати. Таке рішення, як правило, оформлюється наказом, до якого надається зазначена заява. А в первинному документі щодо надання коштів (касовий ордер, платіжна інструкція) потрібне посилання на договір або наказ, і зазначення, що це саме безповоротна фіндопомога.

Чому взагалі треба робити таке посилання/зазначення у платіжному документі? Для того, щоб правильно провести таку операцію в бухобліку та звітності, а також щоб правильно визначити дату сплати ПДФО та ВЗ з суми цієї допомоги. 

Якщо посилання на відповідний документ не зробити, а зазначити лише, що надається безповоротна фіндопомога, не буде чітко доведено, що надається саме та допомога, про яку йдеться у договорі/наказі. 

Якщо зробити лише посилання на договір/наказ, і не зазначити, що надається саме безповоротна фіндопомога, то при перевірці треба буде нормами договору/наказу доводити, що надавалася саме така допомога і що обов’язку її повернути немає. Крім того, не виключена і помилка бухгалтера при відображенні такої виплати в обліку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423