• Посилання скопійовано

Податок на нерухомість для ФОПа: що з декларацією?

ФОП у 2022 р. придбав нежитлове приміщення як фізособа. З квітня 2023 р. по сьогодні частина приміщення надається в оренду ТОВ. З вересня 2023 р. решта ФОП використовує у власній діяльності під магазин. Чи потрібно було подавати декларацію про податок на нерухомість?

Згідно з пп. 266.1.1 ПКУ, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Тобто, ПКУ не визначає такого платника, як ФОП. Тому сплачувати податок за придбане нежитлове приміщення слід за нормами, передбаченими для фізосіб. Так само висновує податкова служба у своїх численних консультаціях (див. тут, тут, тут).

Це означає, що ФОП не подає декларацію з податку на нерухомість, навіть якщо використовує нерухомість у своїй підприємницькій діяльності. Адже подання декларації стосується тільки юросіб.

Фізособа, яка є ФОП, має отримати від податкової служби ППР про сплату податку, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком) (див. пп. 266.7.2 ПКУ).

Тобто, до 01.07.2023 р. фізособа мала отримати ППР про сплату податку за 2022 рік. Відповідно, податок за 2023 рік буде зазначено в ППР, надісланому в наступному, 2024 році, до 01.07.2023 р.

Сплатити податок потрібно протягом 60 днів з дня вручення ППР (див. пп. 266.10.1 ПКУ).

Якщо ФОП почав використовувати придбану нерухомість у власній підприємницькій діяльності (в тому числі надаючи нерухомість в оренду), він має подати до податкової служби за своїм основним місцем обліку форму №20-ОПП. Причому окремо слід подати таку форму про початок використання в підприємницькій діяльності (на увесь об’єкт). Потім подати окрему форму №20-ОПП про надання в оренду частини нерухомості. Про особливості подання форми №20-ОПП у разі надання в оренду частини нерухомості можна почитати тут, тут, тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

 • Подарункові сертифікати партнерам на єдиному податку
  ТОВ, платник ПДВ, планує здійснити закупку подарункових сертифікатів вартістю 3000 грн/шт з метою подарувати партнерам - ФОПам на ІІІ групі ЄП (5%). Які податки будуть у ЮО, якщо отримувач ФОП на ЄП ІІІ групи 5%? Які податкові зобов'язання виникнуть у ФОПа при отриманні подарункового сертифікату? Хто має сплачувати податки: податковий агент чи обдарований ФОП самостійно?
  27.09.202318
 • Придбання облігації внутрішньої держпозики: що з податком на прибуток?
  Підприємство, резидент Дія. Сіті, платник податку на прибуток на особливих умовах, "малодохідник", прийняло рішення придбати облігації внутрішньої державної позики. Чи обкладається ця операція податком на прибуток? Якщо так, то за якою ставкою? Чи є ще якісь податкові наслідки, які потрібно врахувати?
  26.09.202317
 • Податок на нерухомість для ФОПа: що з декларацією?
  ФОП у 2022 р. придбав нежитлове приміщення як фізособа. З квітня 2023 р. по сьогодні частина приміщення надається в оренду ТОВ. З вересня 2023 р. решта ФОП використовує у власній діяльності під магазин. Чи потрібно було подавати декларацію про податок на нерухомість?
  15.09.202379
 • Оподаткування при безоплатній передачі майна з балансу комунального підприємства на баланс іншого
  Комунальне підприємство за кошти, отримані до СК, придбало автогрейдер, відобразило ПК, використовувало в своїй діяльності. За рішенням місцевої ради передає його безоплатно іншому комунальному підприємству. Які наслідки з ПДВ та податку на прибуток? Як оформити? Чи потрібно вносити зміни до статуту і зменшувати СК?
  06.09.202329
 • Податкові наслідки збиткового надання послуг ФОПа на загальній системі оподаткування
  ФОП на загальній системі надає послуги транспортних перевезень. Буває так, що немає завантаження назад, або заявка відміняється і тоді автомобіль їде порожнім назад. Відповідно, таке перевезення виходить збитковим. Що загрожує ФОПу в такому випадку при податковій перевірці?
  01.09.202378