• Посилання скопійовано

Нюанси оподаткування сільгоспкооперативу

Сільськогосподарський кооператив: можливі податкові режими та умови їх набуття. На організаційно-правову форму «сільськогосподарський кооператив» діють ті ж самі нормативи податкового законодавства, що й, наприклад, на ТОВ? Чи є якісь виключення?

Базова система оподаткування

Сільгоспкооператив може використовувати всі існуючі в Україні системи оподаткування, що й інші юридичні особи, якщо відповідає обмеженням, притаманним кожній системі – бути:

 • платником податку на прибуток та ПДВ (загальна система оподаткування);
 • неприбутковою організацією, якщо є сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом чи кооперативним об’єднанням сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (див. пп. 133.4.6 ПКУ) Звісно, за умови, що відповідає вимогам, наведеним в пп. 133.4.1 та пп. 133.4.2 ПКУ;
 • платником ЄП групи 3 – з одночасною реєстрацією платником ПДВ або без такої;
 • платником ЄП групи 4 – з реєстрацією платником ПДВ за необхідності.

 

ПДВ

На додаток до загальної системи оподаткування, сільгоспкооператив може бути платником ПДВ, якщо він є платником податку на прибуток, неприбутковою організацією чи платником ЄП групи 3 із ставкою 3%.

Потрібно буде обов’язково зареєструватися платником ПДВ, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування ПДВ) (див. пп. 181.1 ПКУ).

Або можна зареєструватися платником ПДВ в добровільному порядку (див. ст. 182 ПКУ).

Якщо ж сільгоспкооператив перебуває на ЄП групи 3 за ставкою 5% чи 2%, він не може бути платником ПДВ.

 

Платник інших податків, зборів

Сільгоспкооператив буде платником інших податків, якщо має відповідні об’єкти оподаткування.

Наприклад, якщо має працівників і виплачує їм зарплату, буде утримувати з такої зарплати ПДФО, ВЗ, нараховувати на зарплату ЄСВ.

Якщо має у власності нерухомість, буде платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Якщо матиме у власності земельні ділянки чи орендуватиме земельні ділянки державної, комунальної власності, буде платником плати за землю. 

Те саме стосується всіх інших податків і зборів.

 

Оподаткування специфічних операцій

Сільгоспкооператив може здійснювати специфічні господарські операції, яких не має у юросіб інших організаційно-правових форм. 

Наприклад, згідно з пп. 165.1.48 ПКУ не включаються до складу оподатковуваних доходів фізосіб:

 • кооперативні виплати члену виробничого сільськогосподарського кооперативу, члену сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, а також кошти, що повертаються члену сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу внаслідок надлишково сплаченої ним вартості послуг, наданих кооперативом;
 • розмір (сума, вартість) паю, що повертається члену сільськогосподарського виробничого кооперативу, члену сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу у разі припинення ним членства в кооперативі. Перевищення розміру (суми, вартості) паю понад розмір (суми, вартості) пайових внесків підлягає оподаткуванню в порядку, встановленому пп. 170.2 ПКУ.

 ***

Читайте також: Яку форму обрати агропідприємству?

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

 • Благодійна допомога на ремонт будинку на обслуговуванні: облік та оподаткування
  ТОВ на ЄП (5%) є балансоутримувачем будинку (послуги – утримання будинку та прибудинкової території), який пошкоджений артилерійським обстрілом. БО надасть благодійну допомогу будівельними матеріалами на ремонт будинку. Як обліковувати ці матеріали? Чи виникає оподатковуваний дохід?
  23.03.202313
 • Нюанси оподаткування сільгоспкооперативу
  Сільськогосподарський кооператив: можливі податкові режими та умови їх набуття. На організаційно-правову форму «сільськогосподарський кооператив» діють ті ж самі нормативи податкового законодавства, що й, наприклад, на ТОВ? Чи є якісь виключення?
  09.03.202319
 • Особливості оподаткування фінрезультату виробників електроенергії у 2022 – 2023 рр.
  У 2022 та 2023 рр. виробники електроенергії за «зеленим» тарифом мають право застосовувати додаткові коригування фінрезультату з метою оподаткування (п. 58 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ). Як врахувати курсові різниці, які виникли в результаті того, що є заборгованість перед постачальником? Також підприємство будувало СЕС, але стався військовий стан і СЕС ще не працює, але є витрати з її охорони – як враховувати їх? Як все це відобразити у додатку РІ?
  02.03.202333
 • Податкові збитки при виділі підприємства
  З підприємства "Р" шляхом виділу утворено підприємство "Д". Обоє - "малодохідники". За даними декларації 2021 р. у "Р" від’ємне значення об’єкта оподаткування, яке не передане "Д". Чи можна це від’ємне значення відобразати в декларації "Р" за 2022 рік?
  02.03.202334
 • З якої дати застосовується нова НГО для потреб податку на землю?
  Чи потрібно збільшувати вартість одиниці площі земельної ділянки на коефіцієнт 1,15, якщо у листопаді 2022 року було проведено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки?
  23.02.202379