• Посилання скопійовано

Відшкодування за пошкоджене майно: які податки?

ФОП орендує у юрособи комбайн і надає послуги іншій юрособі (замовник). Сталось пошкодження цього комбайна. ЮО-замовник готова відшкодувати підприємству-орендодавцю витрати на ремонт комбайна. Буде складено акт пошкодженого майна трьома сторонами (орендодавець ЮО, орендар ФОП і замовник ЮО) і визначено суму пошкодження. Чи виникнуть зобов’язання з ПДВ та прибуток на суму відшкодування за пошкоджене майно? Чи виникне прибуток?

Відповідно до ст. 22 ЦКУ збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо).

Отже, якщо відшкодовувати збитки саме за процедурою відшкодування збитків, то потрібно зважати на норми ст. 22 ЦКУ. Тут можливі варіанти:

  • визначення суми понесених збитків і її відшкодування винною стороною у грошовій формі. Про це докладніше далі.
  • відшкодування шкоди в натурі, тобто винна сторона сама проводить ремонт комбайна і повертає орендодавцю вже відремонтований комбайн, тобто винна сторона може власними силами відремонтувати комбайн або самостійно оплатити його ремонт на СТО без залучення орендодавця. В цьому разі у орендодавця в обліку нічого не відбувається, адже всі витрати несе винна сторона. 

Відшкодування понесених збитків у грошовій формі. Винна сторона може відшкодувати збитки орендодавцю у грошовій формі, і саме для цього потрібно визначити реальну суму понесених збитків.

Щодо ПДВ на отриману суму відшкодування збитків: податківці у листі ДПСУ від 16.01.2021 р. №212/ІПК/99-00-21-03-02-06 зробили висновок: якщо кошти, отримані платником від винуватця ДТП як компенсація завданих винуватцем ДТП збитків за пошкоджене майно, така компенсація є відшкодуванням шкоди, завданої такому платнику. Тому отримані кошти не включаються до бази оподаткування ПДВ. На нашу думку, цей висновок можна застосувати і в даній ситуації. Ще одним аргументом може бути те, що відшкодування збитків не є операцією постачання товарів/послуг – адже та сторона, яка відшкодовує збитки, не отримує взамін товар або послугу.

Докладніше про бухоблік відшкодування збитків за пошкоджене майно читайте у статті

В даному випадку сума збитків, що підлягають відшкодуванню, відноситься на розрахунки за претензіями з визнанням іншого доходу Дт 375 Кт 746 (дохід неопераційний, тому що це відшкодування пошкодження ОЗ) і одночасно визнаються витрати, понесені орендодавцем на ремонт комбайна (в тому числі придбання запчастин, ремонт на СТО та інші витрати): Дт  977 Кт 207, 63, 66, 65 і т.д. Якщо сума претензії (сума до відшкодування) дорівнює або менше суми понесених витрат, прибуток не виникає. 

Є альтернативний варіант, який не вимагає оцінки понесених збитків. Якщо сторони домовляться про те, що юрособа-замовник сплатить юрособі-орендодавцю певну суму, без визначення суми реально понесених збитків, то по суті це буде безповоротна фіндопомога від однієї юрособі іншій юрособі. Механізм відшкодування збитків тут не застосовується, оскільки розмір фактично понесених збитків не визначається. В цьому разі, на думку автора, не потрібно оформляти акти про відшкодування збитків, а достатньо буде договора на безповоротну фіндопомогу.

В такому разі у орендодавця виникає дохід на суму отриманої фіндопомоги: Дт 311 Кт 685, Дт 685 Кт 719 (дохід операційний, тому що ця сума формально не пов’язана з пошкодженням ОЗ). Оскільки орендодавець так чи інакше понесе витрати на відновлення роботи комбайна, цей дохід буде зменшений на суму понесених витрат, якщо все це відбудеться в одному звітному періоді.

ПДВ на суму безповоротної фіндопомоги не виникає. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    02.05.202419
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    02.05.202425
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    02.05.2024581
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.2024371
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202438