Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Чи сплачується податок на нерухомість на незавершене будівництво?

ТОВ модернізує введену в експлуатацію будівлю, переводить виробничий фонд в нежитловий і продає майнові права фізособам, які після повної сплати оформляють придбане у власність. ТОВ будує нову будівлю і продає фізособам майнові права, які згодом оформляють власність. Чи виникає податок на нерухомість?

Дивимося відповідь податкової на подібне питання в підкатегорії 106.02, ЗІР: «Чи є об’єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об’єкти незавершеного будівництва?».

Податкова відповідає, що об’єкти незавершеного будівництва не визначені ПКУ як об’єкти оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Обгрунтування досить просте.

Об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його частка (пп. 266.2.1 ПКУ).

Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (пп. 266.3.1 ПКУ).

База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема, документів на право власності (пп. 266.3.2 ПКУ).

База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи з загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт (пп. 266.3.3 ПКУ).

При цьому відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦКУ, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Згідно з ч. 2 ст. 331 ЦКУ:

  • право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна);
  • якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації;
  • якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Разом з тим згідно з ч. 4 ст. 334 ЦКУ права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Таким чином, право власності на нерухоме майно, навіть і новостворене виникає з дня держреєстрації.

Таким чином, саме з дня держреєстрації права власності на нерухомість у власника виникає обов’язок зі сплати податку на нерухоме майно.

Отже, якщо ТОВ побудувало будівлю і продає фізособам майнові права на приміщення в такій будівлі, право власності і обов’язок зі сплати податку на нерухомість виникає з дня держреєстрації права власності, за винятком випадків, коли фізособа має пільги зі сплати цього податку.

Якщо на окремі приміщення в новопобудованій будівлі право власності реєструє за собою ТОВ, то з дати держреєстрації у нього виникає обов’язок зі сплати податку.

Стосовно будівлі, яка введена ТОВ в експлуатацію, але яка модернізується, з подальшим її переводом в житловий фонд та продаж фізособам.

Право власності на таку будівлю має бути зареєстрованим за ТОВ, а тому ТОВ є платником податку на нерухомість на таку будівлю, в загальному порядку. Це означає, що якщо стосовно зазначеної будівлі ТОВ не має якихось пільг з податку на нерухомість, воно сплачує цей податок на загальних підставах, як власник. Але з моменту реєстрації прав власності за фізособами платниками податку на нерухомість стають фізособи.

Відповідно до пп. 266.8.1 ПКУ, у разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.

 ***

Читайте також:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Будівництво , Нерухомість

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі