Спадкування
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку і є базою оподаткування ПДФО (пп. 164.2.10 ПКУ). Ставка ПДФО для членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, рідні брати та сестри, баба та дід, онуки) 0% (пп. 174.2.1 ПКУ).
А у разі спадкування всіма іншими фізособами ставка ПДФО становить 5% (пп. 174.2.2 ПКУ). Поряд з цим утримується ВЗ за ставкою 1,5%. Якщо дохід у вигляді отриманої спадщини підлягає оподаткуванню, його зазначають у податковій декларації, яку подають за наслідками року, в якому отримана спадщина (пп. 174.3 ПКУ), тобто, в розглядуваній ситуації за 2020 рік.
Якщо не підлягає оподаткуванню, декларацію за 2020 рік подавати не обов’язково.
Продаж
Дохід, отриманий фізособою від продажу частки (100%) в СК ТОВ, оподатковується в порядку, встановленому пп. 170.2 ПКУ, як інвестиційний прибуток – різниця між отриманим доходом від продажу інвестиційного активу (частки в СК) і документально підтвердженими витратами на придбання такого активу (пп. 170.2.2 ПКУ).
Відповідно до пп. 170.2.2 ПКУ, інвестиційний актив, успадкований платником податку, вважається придбаним за вартістю, що дорівнює сумі державного мита та ПДФО, сплачених у зв'язку з таким даруванням чи успадкуванням.
Таким чином, якщо ПДФО при отриманні спадщини не сплачувалося, витратами на придбання корпоративних прав буде тільки сума держмита, сплачена за отримання свідоцтва на спадщину. Розмір такого держмита – 34 грн.
Тому, якщо у фізособи є квитанція на сплату держмита, при визначенні інвестиційного прибутку дохід від продажу корпоративних прав можна зменшити на 34 грн. У такому разі інвестиційний прибуток в розглядуваній ситуації складе 299 966 грн (300 000 - 34).
Якщо квитанції на сплату держмита немає, і ПДФО не сплачувалося, то інвестиційним прибутком буде вся сума отриманого доходу за продані корпоративні права – 300 000 грн.
Чи можна інвестиційний прибуток 2021 року зменшити ще якимись операціями?
Облік загального фінрезультату від операцій з інвестиційними активами ведеться окремо від інших доходів і витрат (див. пп. 170.2.1 ПКУ). Таким чином, зменшити його можна тільки за рахунок збитків від операцій з інвестиційними активами минулих років, якщо такі збитки фізособа декларувала в таких минулих роках.
Зменшити за рахунок інших витрат не можна.
Інвестиційний прибуток потрібно буде відобразити в податковій декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік. Декларація подається до податкової за місцезнаходженням фізособи в строк до 1 травня року, наступного за звітним (див. пп. 49.18.4 ПКУ), в розглядуваній нами ситуації до 01.05.2022 р.
З інвестиційного прибутку утримується ПДФО за ставкою 18% і ВЗ за ставкою 1,5%.
Податки сплачуються фізособою самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним (пп. 179.7 ПКУ), тобто, в розглядуваній ситуації до 01.08.2022 р.
Якщо платником податку є неповнолітня особа?
У цьому разі декларацію від імені платників податків неповнолітніх осіб заповнюють і подають батьки, опікуни або піклувальники (див. пп. «а» пп. 179.4, пп. 179.6 ПКУ).
Відповідно до пп. 99.2 ПКУ, грошові зобов'язання малолітніх/неповнолітніх осіб виконуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) до набуття малолітніми/неповнолітніми особами цивільної дієздатності в повному обсязі.
Батьки (усиновителі) малолітніх/неповнолітніх і малолітні/неповнолітні у разі невиконання грошових зобов'язань малолітніх/неповнолітніх несуть солідарну майнову відповідальність за погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу.
Чи можна отримати розстрочку сплати ПДФО та ВЗ?
Так, така можливість передбачена ст. 100 ПКУ. Ми розглядали це питання тут, тут, тут.
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити