• Посилання скопійовано

Податкові наслідки для фізособи поручителя, яка викупила борг

Згідно з рішенням суду, борг з ТОВ за кредитом має погасити в тому числі поручитель фізособа. Поряд з цим, банк для погашення боргу продав через виконавчу службу продав поручителю частину боргу ТОВ. Які податкові наслідки для фізособи - поручителя?

Коли виникають податкові наслідки для фізособи

Для фізособи базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених розділом IV ПКУ (п. 164.1 ПКУ). В п. 164.2 ПКУ наведені види оподатковуваного доходу. Тобто податкові наслідки в частині необхідності сплати ПДФО і ВЗ виникнуть тоді, коли фізособа отримає дохід.

Якщо немає доходу, то немає і податкових наслідків.

 

Фізособа, як поручитель, стає зобов’язаною згідно з рішенням суду погасити частину боргу ТОВ

Ця операція не призводить до появи у фізособи доходу. Навіть навпаки – фізособа має понести витрати на оплату боргу. Тому за цією операцією податкові наслідки для фізособи не виникають.

 

Фізособа викупає частину боргу ТОВ

За загальним правилом, тут також немає доходу. Навпаки - фізособа понесла витрати на придбання боргу. Причому той факт, що фізособа є ще й поручителем, яка зобов’язана погасити частину боргу ТОВ, не впливає на оподаткування викупу частини боргу цього самого ТОВ. Щоправда, якщо фізособа придбала борг за ціною менше номіналу, може виникати дохід у сумі знижки – різниці між номіналом і вартістю придбання.

Це дохід у вигляді додаткового блага (суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку), що передбачено п. «е» пп. 164.2.17 ПКУ.

Але тут постане питання, яким чином визначити таку суму знижки. Якщо продається борг, то, звісно, він продається нижче номіналу. Тому що немає сенсу придбавати борг за його номінальну вартість.

Якщо є ринок подібних боргів, то можна порівняти з ринковою вартістю боргів. Але такого ринку немає, тому і визначити звичайну ціну боргу може бути досить проблематично, або навіть і неможливо.

Висновок тут такий: якщо продавець боргу юридична особа має можливість визначити звичайну ціну боргу, то такий продавець може розрахувати суму доходу у вигляді додаткового блага, як різницю між звичайною ціною боргу і ціною, за яку борг продали фізособі. За умови, що ціна продажу менше звичайної ціни.

З такого доходу юрособою продавцем утримується ПДФО (18%), ВЗ (1,5%) і сплачується до бюджету. Причому для розрахунку ПДФО сума доходу збільшується на «натуральний» коефіцієнт, передбачений пп. 164.5 ПКУ.

А фізособа, яка купила борг у юридичної особи, самостійно дохід не розраховує, ПДФО і ВЗ не сплачує.

 

Фізособа продає придбаний борг ТОВ чи іншій юридичній або фізичній особі

Саме при продажу боргу виникає дохід і необхідність утримати з доходу ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%).

Причому при продажу юрособі податки утримує і перераховує до бюджету така юрособа. А при продажу фізособі податки має утримати фізособа продавець, зазначивши доходи у своїй річній декларації і сплативши до бюджету за підсумками такої декларації.

Тут, знову-таки, той факт, що фізособа є ще й поручителем, яка зобов’язана погасити частину боргу ТОВ, не впливає на оподаткування продажу іншої частини боргу цього самого ТОВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202417
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024298
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202429
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202460
  • Залучення платних фахівців для проєкту благодійного фонду: оплата та оподаткування
    Благодійний фонд планує запустити проєкт для навчання дітей (творчу студію). Для проведення зайнять планується запрошувати фахівців на оплатній основі. Як оформити таку оплату?
    13.03.202430