• Посилання скопійовано

Застосування пільги з податку на нерухомість сільгосптоваровиробником

Сільгосптоваровиробник у 2019 і 2020 рр. застосовував пільгу з податку на нерухоме майно щодо окремих будівель, не маючи висновку, до якого класу вони відносяться. В кінці 2020 року отримано висновок, за яким всі будівлі відносяться до класу 1271. Чи можна уточнити раніше подані декларації з податку на нерухомість?

Відповідно до пп. «ж» пп. 266.2.2 ПКУ, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.

 

Як підприємство може дізнатися, що будівля віднесена до відповідного класу?

В підкатегорії 106.07, ЗІР, читаємо таке питання: «На підставі яких документів визначається належність будівлі до класу 1271 «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства»?»

Податкове відповіла, що фактичне головне призначення кожного конкретного об’єкта нерухомості обчислюється на підставі документів, що підтверджують право власності. Далі сказано, що за отриманням необхідного висновку щодо ідентифікації об’єкта нерухомості доцільно звертатись до органу, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно – будівельного контролю та нагляду. Тобто, це ДАБІ України.

Поряд з цим в ІПК ДФСУ від 14.02.2018 р. №616/6/99-99-12-02-03-15/ІПК зазначено, що ведення Класифікатора та право надання експертного висновку щодо приналежності об’єктів до відповідно класу будівель або споруд здійснює Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем у будівництві Держбуду України (ДНДІАСБ).

Як з норми пп. «ж» пп. 266.2.2 ПКУ, так і з наведених консультацій податкової випливає, що підприємство може самостійно визначити клас будівлі, виходячи з її призначення. Отримувати якісь висновки при цьому не є обов’язковим, адже законодавство цього не передбачає. Тому навіть, якщо підприємство не мало висновку, воно, на наш погляд, мало право застосовувати пільгу, якщо з характеру будівлі явно зрозуміло її клас. Наприклад, очевидно, що ферма відноситься до класу 1271.

Проте якщо підприємство самостійно не може встановити клас будівлі, воно може звернутися до відповідного органу. З нашого погляду, доречно звертатися саме до ДНДІАСБ. Адже в самому ДК 018-2000 зазначено, що його ведення здійснює ДНДІАСБ. У свою чергу, ДНДІАСБ на своїй сторінці пропонує зацікавленим сторонам отримувати відповідні висновки.

Якщо підприємство звернулося до цього органу і отримало висновок, що всі будівлі належать до класу 1271, це означає, що вони належали до такого класу і раніше, у 2019 і 2020 роках, за умови, що не було якихось реконструкцій цих будівель. Але в такому разі підприємство могло користуватися пільгою і в минулих роках. Тому, з нашого погляду, підприємство може подати уточнюючі декларації з податку на нерухомість за 2019 і 2020 роки, фактично анулювавши нарахування податку на нерухомість. А потім звернутися до податкової із заявою на повернення зайво сплаченого податку на нерухомість.

Але ми розуміємо, що податкова може мати іншу думку. Тому для уникнення непорозумінь може бути доцільним отримати з наведеного питання індивідуальну податкову консультацію.

Наостанок нагадаємо, що пільга за пп. «ж» пп. 266.2.2 ПКУ застосовується, якщо відповідні будівлі не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»