Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Продаж нерухомості неприбутковою організацією фізособі

Чи має право громадська організація здійснювати продаж ОЗ (приміщення, яке не використовується) фізособі? Як документально оформити таку операцію та які податкові наслідки?

Відповідно до пп. 14.1.121 ПКУ неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток відповідно до пп. 133.4 ПКУ.

Своєю чергою, згідно з пп. 133.4.2 ПКУ, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Отже, якщо доходи від продажу майна (приміщення) будуть використані на цілі, передбачені статутними документами такої неприбуткової організації, то така операція не призводить до виникнення податку на прибуток.

Тобто, продаж майна неприбуткової організації не призводить до втрати неприбутковості, значення має подальший напрям використання коштів отриманих від такого продажу.

 

Документальне оформлення

Приміщення, що належить неприбутковій організації є її основним засобом. За операцією з продажу такого приміщення, воно списується з балансу. Таке приміщення, як основний засіб, перед продажем повинно бути переведено до групи вибуття, утримуваної для продажу. Рішення про продаж основного засобу, який перебуває на балансі підприємства, насамперед слід підтвердити це наказом (розпорядженням) керівника.

Можливість продажу визначає постійно діюча комісія. Саме ця комісія складає акти на приймання-передачу (у цьому разі — на вибуття ОЗ). Якщо переведення ОЗ до необоротних активів, утримуваних для продажу, відбулося одночасно з реалізацією такого ОЗ, то Акт приймання-передачі ОЗ (типова форма №ОЗ-1) складається у трьох примірниках: перші два залишаються у підприємства-продавця (перший примірник додається до звіту, а другий — до повідомлення на передачу та для акцепту), третій — передається покупцю.

Якщо ж лише приймається рішення про переведення ОЗ до необоротних активів, утримуваних для продажу, то також слід оформити Акт приймання-передачі ОЗ (типова форма №ОЗ-1), але тільки у двох примірниках (з місця експлуатації на склад).

Подальша передача приміщення фізособі відбувається шляхом укладання договору купівлі-продажу та на підставі складеного акту приймання-передачі.

 

ПДФО та військовий збір

Оскільки фізособа за зазначеною операцією є покупцем і сплачує за придбаний актив, то його вартість не є оподаткованим доходом такого покупця та у формі №1ДФ не відображається.

Однак, в пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ згадані такі додаткові блага, як суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку – для випадку, коли автомобіль продається фізособі зі знижкою від середньоринкової ціни, зокрема, якщо така знижка досить значна.

Згідно з пп. 14.1.71 ПКУ звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, то вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

Ринковою ціною є ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах (пп. 14.1.219 ПКУ).

Сьогодні методика визначення звичайної ціни в неконтрольованих операціях законодавством не встановлена. Формально з метою визначення доходу від продажу ОЗ звичайною ціною, тобто ринковою, буде вважатися його ціна, передбачена умовами договору. Однак, не можна виключати можливості виникнення розбіжностей з контролюючими органами щодо неправомірного визначення звичайної ціни для цілей оподаткування і необхідності доведення встановленої ціни. І ось тут в нагоді і може стати експертна оцінка такого приміщення.

Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ. Відповідно розмір такої знижки буде оподатковуватися і військовим збором за ставкою 1,5%.

 

Державне мито

При здійснення операції з продажу приміщення доведеться сплатити держмито. Відповідно до Декрету КМУ «Про державне мито», за вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами стягуються мито у розмірі 1% від суми договору, а приватні нотаріуси беруть плату, розмір якої визначається за домовленістю між приватним нотаріусом та фізичною або юрособою, але не менше від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії. Держмито сплачується за домовленістю однією із сторін.

 

ПДВ

Якщо неприбуткова організація є платником ПДВ, то при реалізації приміщення вона нараховує ПЗ з ПДВ виходячи з його договірної вартості (вартості продажу), але не менше балансової вартості такого приміщення, що склалась на дату продажу.

Якщо неприбуткова організація не є платником ПДВ, то операції з такого постачання враховуються при визначенні обсягу операцій, після досягнення якого неприбуткова організація зобов’язана зареєструватися як платник ПДВ. Водночас при здійсненні таких операцій суми ПДВ не нараховуються, податкові накладні не складаються, оскільки нарахування ПДВ та складання податкових накладних можуть здійснюватися лише зареєстрованим платником ПДВ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Неприбуткові установи , Основні засоби , ПДФО , Нерухомість

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі