• Посилання скопійовано

Фізособа придбала вексель до погашення: що з оподаткуванням?

Фізособа купила простий вексель за 100 тис. грн, номінальна вартість векселя - 500 тис. грн. Фізособа виставляє вексель до погашення. Як проходить процедура погашення векселя? Які податки мають сплатитися за цією операцією і в який термін? Хто є податковим агентом?

Відмітимо, що податківці вважають, що оскільки векселі не є емісійними цінними паперами, то з метою застосування норм пп. 170.2 ПКУ (оподаткування операцій із інвестактивами й оподаткований дохід - це різниця між доходом та витратами) немає підстав розглядати їх як інвестиційні активи (підкатегорія 103.02, «ЗІР», ІПК від 10.09.2018 № 3921/5/99-99-13-02-03-16/ІПК, від 26.09.2017 № 2054/Ф/99-99-13-02-03-14/ІПК).

Як наслідок, вони вважають, що дохід від операцій із векселем слід розглядати у загальному порядку як інші доходи фізособи, які мають оподатковуватися у повній мірі (тобто до уваги береться не прибуток (500 тис. грн – 100 тис. грн), а дохід – вся сума, що надійде від погашення векселя, тобто 500 тис. грн, за ставкою 18% ПДФО та ВЗ - 1,5%.

Так, в ІПК від 10.09.2018 р. № 3921/5/99-99-13-02-03-16/ІПК податківці зазначають таке: «у разі, якщо виплата коштів (у т.ч. нарахованих процентів) за фінансовими казначейськими векселями здійснюється банком на користь фізичних осіб, які придбали ці векселі у інших осіб, то сума такої виплати включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податків як інший дохід та проценти і оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах. При цьому банк, який у межах компетенції здійснює виплату доходу вказаним фізичним особам, повинен виконати функції податкового агента, передбачені Кодексом».

Тобто, якщо кошти по векселю виплачує юрособа чи ФОП, то саме він є податковим агентом фізособи, що придбала вексель, як й частині відображення такого доходу в формі №1ДФ, так і в частині утримання податківці із суми доходу. Тобто фізособа має на руки отримувати кошти за мінусом утриманих податків.

 

На замітку!

Звичайно ж можна посперечатися із податківцями щодо того, що операції із векселями оминають п.170.2 ПКУ. Адже згідно з пп. «а» пп.170.2.7 ПКУ термін "інвестиційний актив" означає пакет цінних паперів, деривативів чи корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах, випущені одним емітентом. Вексель є борговим цінним папером (п.2 ч.5 ст.3 Закону №3480).

У всій нормі п.170.2 ПКУ не зазначено, що всі цінні папери мають бути виключно емісійними. Про емісію згадується лише при визначенні ідентичного цінного паперу чи деривативу. Тоді як термін "пакет цінних паперів" означає окремий цінний папір, фондовий та товарний дериватив, А ТАКОЖ сукупність ідентичних цінних паперів чи фондових та товарних деривативів. Тобто умова емісії цінних паперів стосується другої частини норми після слід «а також». А вексель є звичайним окремим цінним папером – про нього мова в першій частині норми до слів «а також». А тому, вважаємо, що все-таки операції із векселями мають оподатковуватися за нормою п.170.2 ПКУ. Втім, зауважимо, що вищенаведена фіскальна думка податківців незмінна від самого початку застосування норм ПКУ і є ймовірність, що за наявності таких операцій вони наполягатимуть саме на такій позиції.

 

Тому, якщо є час, то радимо звернутися фізособі за ІПК до податківців із вищенаведеним, що векселі є окремим цінним папером й запитати їх чи все-таки векселі оминають норму п.170.2 ПКУ щодо оподаткування інвестприбутку. Втім, слід бути готовим оскаржувати отриману ІПК – адже скоріш за все відповідь фіскальна. Якщо ж платник податку не бажає сперечатися із податківцями, то відповідно податковий агент утримає із суми погашення по векселю 18 % ПДФО та 1,5% ВС.

 



[1] Яким чином визначається база оподаткування ПДФО доходу, отриманого ФО від продажу векселю?

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202416
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202450
  • Залучення платних фахівців для проєкту благодійного фонду: оплата та оподаткування
    Благодійний фонд планує запустити проєкт для навчання дітей (творчу студію). Для проведення зайнять планується запрошувати фахівців на оплатній основі. Як оформити таку оплату?
    13.03.202424
  • Чи повинні релігійні організації подавати декларацію з плати за землю за 2024 рік?
    Релігійна організація має пільгу з податку на землю згідно з пп. 283.1.7 ПКУ. В минулому році декларацію подавали, хоча податок не сплачували, в довіднику пільг був відповідний код – 18010505. Але в останньому довіднику пільг такого коду вже немає. Як складати декларацію у 2024 році?
    07.03.202459
  • Чи сплачувати податок з доходів нерезидентів з вартості послуг зберігання інформації?
    ТОВ сплачує за послуги зберігання інформації нерезиденту, юрособі з Німеччини. Чи потрібно заповнювати додаток ПН? Якщо, так, чи правильно сплачену суму за послуги показати в рядку 17 "Інші доходи"? Чи потрібно отримати якісь документи від постачальника-нерезидента, що підтверджують його податковий статус, якщо з Німеччиною є Конвенція для запобігання подвійного оподаткування?
    07.03.2024189