Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Податок на нерухомість на приміщення промислового підприємства

Виробниче підприємство має на балансі фабрики. Чи потрібно сплачувати податок на нерухоме майно за споруди (наприклад, трансформатора підстанція), будівлі, частина яких використовуються для адміністративних цілей, та споруди, що не використовуються та знаходяться в аварійному стані?

Чи є споруда об’єктом оподаткування?

Відповідно до п. 266.2.1 ПКУ об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. Об’єктами нежитлової нерухомості є будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду (пп. 14.1.129-1 1 ПКУ).

Своєю чергою, будівлі - це споруди, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несучо-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення устаткування, тварин, рослин, а також предметів.

Державний класифікатор будівель та споруд (ДК БС) є складовою частиною Державної системи класифікації та кодування техніко-економічної та соціальної інформації. Класифікатор розроблено відповідно до Постанови №971.

ДК БС призначено для використання органами центральної та місцевої виконавчої та законодавчої влади, фінансовими службами, органами статистики та всіма суб’єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) в Україні.

Таким чином, дійсно, до об’єктів оподаткування податком на нерухомість відносяться саме будівлі та приміщення нежитлової нерухомості.

Ті ж об’єкти нерухомості, які згідно з ДК БС належать до споруд (зокрема, код яких зазначено у розділі 2 «Інженерні споруди» ДК 018-2000) не є об’єктом оподаткування податком на нерухомість.

Податківці у «ЗІР» (підкатегорія 106.02) зазначають, що з метою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, типи об’єктів нерухомості визначаються відповідно до ст. 14 ПКУ на підставі оригіналів документів, що підтверджують право власності на такі об’єкти.

А якщо частина виробничого приміщення використовується для адміністративних цілей?

Згідно з пп. «є» п. 266.2.2 ПКУ не є об’єктом оподаткування податком на нерухомість будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств.

Зокрема, одиницею класифікації в класифікаторі в основному є окрема будівля чи інженерна споруда (будинок,  дорога, трубопровід тощо).

Якщо ж є одна будівля, яка містить приміщення, що мають різне призначення (як у запитанні - офіс та склад), то такі будівлі повинні бути ідентифіковані за однією класифікаційною ознакою відповідно до головного призначення. Головне призначення повинне бути визначене так:

  • обчислюється відсоткове співвідношення площ різних за призначенням приміщень будівлі в складі повної загальної площі з віднесенням цих приміщень згідно з їхнім призначенням чи використанням до відповідного класифікаційного угруповання;
  • потім будівля класифікується за методом "згори - донизу". Тобто будівлю спочатку відносять до розділу (один розряд коду), що охоплює всю чи більшу частку всієї її загальної  площі. Далі їх відносять до підрозділу (два розряди коду) - житлові будівлі, нежитлові будівлі за найбільшою питомою вагою площі в цій будівлі;
  • наступним кроком визначається група (три розряди коду) за найбільшою часткою всієї загальної площі в межах підрозділу;
  • нарешті, вибирається належність будівлі до класу (чотири розряди коду) за найбільшою часткою всієї загальної площі в межах групи.

Отже, якщо, за наведеними вище правилами вся будівля належить до будівель промисловості, вона звільняється від податку на нерухоме майно.

Проте, якщо мова йде про окрему будівлю, що не належить до будівель промисловості (наприклад, окрема адмінбудівля), то не зважаючи на те, що вона використовується промисловим підприємством, вона є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно.

Чи потрібно сплачувати податок за аварійні нежитлові приміщення?

Як зазначили харківські податківці у ІПК від 12.12.2019 р. №1855/ІПК/20-40-04-03-20 (дит. тут), нормами ПКУ не встановлено окремих умов для оподаткування об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають в аварійному стані. Звільнення від податку на нерухомість поширюється лише на аварійні житлові будівлі.

Проте, як було зазначено вище, об’єкти нерухомості, що згідно з ДК 018-2000 класифікуються як споруди, не підлягають оподаткуванню податком на нерухомість. Таким чином, якщо перелічені у запитанні об’єкти (теплогенераторна, естакада, пожежне депо, млин, станція перекачки води, очисні споруди, котельня з прибудовами, реммайстерня) належать до будівель, та не підпадають під класифікацію будівель промисловості, такі об’єкт оподатковуються податком на нерухомість не зважаючи на те, що вони не використовуються (наприклад, через аварійний стан).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Нерухомість

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі