Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Хто сплачує земельний податок: ФОП чи фізособа?

ФОП на загальній системі оподаткування використовує земельну ділянку, яка на праві власності належить цій же фізособі. Як в цьому випадку сплачувати земельний податок?

Хто сплачує земельний податок ФОП чи фізособа?

Відповідно до пп. 269.1 ПКУ, платниками земельного податку є:

  • власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
  • землекористувачі.

Своєю чергою, землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (пп. 14.1.73 ПКУ).

Водночас, ст. 80 ЗКУ передбачено, що суб'єктами права власності на землю є:

а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності;

б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності;

в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

При цьому, податківці у підкатегорії 112.05 «ЗІР» зазначають, що ФОП подає до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію з плати за землю, якщо право власності на земельну ділянку, право постійного користування та/або право оренди земельної ділянки (земельних ділянок) оформлено на фізособу – підприємця.

Таким чином, зважаючи на те, що право власності на земельну ділянку, за умов запитання, належить саме фізичній особі, то земельний податок сплачується саме фізособою за порядком, що встановлено для сплати земельного податку фізичними особами.

 

Порядок сплати і нарахування земельного податку фізособою

Облік фізичних осіб – платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня (пп. 287.2 ПКУ). Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 ПКУ (абз. 1 пп. 286.5 ПКУ). Згідно з пп. 288.7 ПКУ порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог ст. 285 – 287 ПКУ.

Нарахування фізособам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 ПКУ (пп. 286.5 ПКУ). Відповідно до пп. 42.2 ПКУ документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пп. 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику). Плата за землю фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пп. 287.5 ПКУ).

У разі, якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) фізичній особі податкове/податкові повідомлення-рішення з податку на майно у строки, встановлені відповідними нормами ПКУ, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої ПКУ за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання (пп. 126.3, пп. 287.9 ПКУ).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Підприємці , Плата за землю , Земля

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі