Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Продаж вантажного авто ФОПом – «загальником»: яке оподаткування?

ФОП на загальній системі оподаткування продає вантажний автомобіль, який використовувався в основній госпдіяльності. Чи включається отриманий дохід до загального річного? Які податки потрібно заплатити з доходу, за якими ставками та в який термін?

Суб’єктами права власності є фізичні та юридичні особи (див. ст. 2, ст. 320 і ст. 325 ЦКУ). А ось такий суб’єкт права власності, як фізособа-підприємець, ЦКУ не виокремлює. Тобто, виходить, що майно може належати фізособі або юридичній особі, але не фізособі-підприємцеві.

Своєю чергою, фізособа-підприємець — це юридичний статус фізособи (громадянина), який засвідчує право особи на заняття підприємницькою діяльністю, а саме: самостійною, ініціативною, систематичною, на власний ризик господарською діяльністю, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (див. роз’яснення Мін'юсту від 14.01.2011 р.). До того ж ч. 1 ст. 320 ЦКУ визначено, що власник, зокрема, фізособа, має право використовувати своє майно для провадження підприємницької діяльності.Зважаючи на це, у межах своєї підприємницької діяльності фізособа-підприємець може купувати й продавати майно, яке належить їй як фізособі (громадянинові).

Отже, правовий статус підприємця передбачає реалізацію додаткових прав й обов’язків фізособи, які накладаються цим статусом. Причому майно фізособи-підприємця не відокремлюється від майна фізособи (громадянина).

Проте, на думку податківців, це не стосується нерухомості й автомобілів, право власності на які потребує держреєстрації, адже таке майно повинно продаватися лише від імені фізособи (громадянина) (див., наприклад, лист ДПС у м. Києві від 13.03.2013 р. № 2411/10/17-4-15, лист ДПС від 28.04.2015 р. № 4000/Б/99-99-17-02-02-14, а також ІПК ДПСУ від 19.12.2017 р. № 3046/П/99-99-13-02-03-14/ІПК).

Отже, продаж вантажного авто буде оподатковуватися за нормами ст. 173 ПКУ як продаж рухомого майна фізособою. При цьому дохід від продажу не включатиметься до загального доходу ФОП.

Якщо продаж легкового авто перший і єдиний за рік, то ФОП як продавець не платите податків з отриманих від продажу грошей (ст. 173 ПКУ). Це правило стосується також продажу мотоциклів і мопедів. Якщо за рік продали два і більше особистих легкових автомобілі, починаючи з другого продажу, отриманий дохід треба обкладати 5% ПДФО й 1,5% військового збору. А якщо продаєте вантажівку чи фуру, 5% ПДФО й 1,5% ВЗ від суми угоди треба сплатити вже з першого продажу за рік. 

Дохід від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об’єкта, визначеної згідно із законом (пп.173.1 ПКУ).

При цьому, у разі, якщо покупець є юрособою чи ФОПом, тоді він вважається податковим агентом платника податку й тому зобов’язаний утримати ПДФО та військовий збір. Слід зазначити, що  ФОП на загальній системі дані щодо продажу має показати  у річній декларації про майновий стан і доходи, яку повинен подати як підприємець до 9 лютого. Сума продажу відображається в II розділі декларації про доходи, у пп. 10.2.

Щодо сплати ПДФО та ВЗ, то під час проведення операцій з відчуження об'єктів рухомого майна, нотаріус посвідчує відповідний договір купівлі-продажу (міни) об’єктів рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) за наявності документа про оцінку майна та документа про сплату до бюджету продавцем (сторонами договору міни) податку, обчисленого виходячи із ціни, зазначеної в договорі (пп.173.4 ПКУ). Тож податки в будь-якому випадку сплачуються до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу авто.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Степанов Михаил
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Автотранспорт , Доходи , Підприємці , Транспортні засоби

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі