• Посилання скопійовано

Чи можуть виникнути контрольовані операції між резидентами?

Підприємство 1 (резидент України) придбаває сировину у Підприємства 2 (резидент України). Підприємство 2 імпортує сировину від підприємства - нерезидента, який є власником Підприємства 1. Чи є така операція контрольованою?

У пп. «а» - «ґ» пп. 39.2.1.1 ПКУ викладено перелік господарських операцій платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, та які є контрольованими операціями.

При цьому, у всіх пунктах зазначено, що контрольованою є операція, яка здійснюється саме з пов’язаною особою нерезидентом або через комісіонера-нерезидента.

Однак, якщо в ланцюгу господарських операцій між платником податків і його пов’язаною особою - нерезидентом, передбачених пп. 39.2.1.1 ПКУ, право власності на предмет (результат) такої операції перш ніж перейти від такого нерезидента до платника податків переходить до однієї або декількох осіб, така операція для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств вважається контрольованою операцією між платником податків та таким нерезидентом, якщо ці особи:

  • не виконують в такій сукупності операцій істотних функцій, пов’язаних з придбанням (продажем) товарів (робіт, послуг) між пов’язаними особами;
  • не використовують у такій сукупності операцій істотних активів та/або не приймають на себе істотних ризиків для організації придбання (продажу) товарів (робіт, послуг) між пов’язаними особами.

При цьому необхідно зважати на таке:

  • під істотними функціями та активами розуміються функції, які пов’язані особи не могли б виконати самостійно у своїй звичайній діяльності без залучення інших осіб та використання активів таких осіб;
  • під істотними активами розуміються активи, використання яких є необхідним під час здійснення таких операцій, та які відсутні у пов’язаних осіб;
  • під істотними ризиками розуміються ризики, прийняття яких є обов’язковим для ділової практики таких операцій.

Згідно з пп. «а» пп. 14.1.159 ПКУ пов’язаними особами для юросіб, є юрособи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням, зокрема, такого критерію як володіння корпоративними правами однієї з осіб у розмірі 20 і більше відсотків.

Тобто необхідно зважати не тільки на те, що нерезидент є пов’язаний з Підприємством 1, а й на те, чи могло би Підприємство 1 здійснити придбання у нерезидента без залучення Підприємства 2.

Окрім цього, податківці у консультації від 16.04.2018 №1666/6/99-99-15-02-02-15/ІПК зазначали, що господарські операції між резидентами, в тому числі агентом - резидентом, який діє від імені та за дорученням нерезидента, не підпадають під визначення контрольованих. Проте варто звернути увагу, що це є індивідуальною податковою консультацією для конкретного платника податків. 

Тому, аби слідувати такому підходу платнику податків варто отримати власну ІПК від податківців щодо даного питання.

Зважаючи на вищезазначене, операція з придбання у резидента сировини, що була придбана у нерезидента пов'язаної особи, може бути контрольованою, за умови якщо така операція могла б бути здійснена без залучення резидента посередника, або якщо такий посередник не приймав на себе істотних ризиків у такій операції.

Тобто для уникнення виникнення контрольованої операції платник податку повинен мати доказову базу, що Підприємство 2 несе істотні ризики, а також залучає активи для здійснення такої операції. Також підприємство має підготувати пояснення, згідно з якими можна було б визначити, що без залучення резидента-посередника здійснення такої операції було б неможливим.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    02.05.202412
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    02.05.202418
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    02.05.2024151
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.2024105
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202430