Відповідно до п. 251.1 ПКУ рентна плата складається з:
1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;
2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин;
3) рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України;
4) рентної плати за спеціальне використання води;
5) рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів;
6) рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.
Відповідно до ст. 48 ВКУ не належить до спеціального водокористування забір та/або використання води в об’ємі до 5 кубічних метрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води. Отже, за умови дотримання цієї норми рентна плата за спеціальне використання води не справляється.
Далі, відповідно до пп. 252.4.1 ПКУ, до об’єкта оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин не належать прісні підземні води з глибини до 20 метрів. Отже, якщо підприємство має свердловину, глибина якої становить менше 20 м, воно не сплачує рентну плату за користування надрами, а якщо читати цю норму буквально, то колодязь або свердловина, глибиною саме 20 метрів, вже дає підстави для нарахування рентної плати.
Якщо глибина, з якої отримуються підземні прісні води, складає саме 20 м, то для отримання позиції ДФСУ щодо цього питання підприємство може скористатися нормою п. 52.1 ПКУ та звернутися з детальним описом своєї ситуації до контролюючих органів за наданням безоплатної ІПК з даного питання.
Як зазначають податівці у підкатегорії «ЗІР» 130.01, суб’єкти господарювання, які здійснюють видобування підземних вод (із свердловини, криниці тощо), є платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, у т. ч. у разі використання води для власних господарських потреб або передачі її для потреб населення, за винятком тих суб’єктів господарювання, що на підставі дозволів на спеціальне водокористування та без отримання дозволів на користування надрами (законодавчо такі дозволи не передбачені), видобувають прісні підземні води загальною глибиною розробки до 20 метрів, використання яких не передбачає отримання економічної вигоди (відповідь на питання: «Чи є платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин СГ, що здійснюють видобування підземних вод (із свердловини, криниці тощо), у т. ч. у разі використання води для власних господарських потреб або передачі її для потреб населення?»).
Висновки:
- За умови використання води в об’ємі до 5 кубічних метрів на добу рентна плата за воду не справляється;
- За умови видобування прісних підземних вод з глибини до 20 метрів рентна плата за використання надр не справляється.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити