Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Перехідні операції при переході на «спрощенку»: як оподаткувати?

Як оподатковуються перехідні операції при переході на спрощену систему оподаткування і навпаки?

При зміні системи оподаткування виникають питання щодо оподаткування перехідних операцій. Розгляньмо такі перехідні операції та їх оподаткування.

Передоплату було отримано на загальній системі оподаткування, а відвантаження (надання послуг) було здійснено вже під час перебування на єдиному податку. Для такої операції в п. 292.3 ПКУ було передбачено спеціальну норму, за якою до суми доходу платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за звітний період включається вартість реалізованих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів. Але така норма стосується виключно юридичних осіб.

У випадку, якщо відвантаження товару (надання послуг) було здійснено під час перебування на загальній системі оподаткування, а оплата була отримана вже під час сплати єдиного податку, то для уникнення подвійного оподаткування у ч. 6 п. 292.11 ПКУ встановлено, що до складу доходу не включаються суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, вартість яких була включена до доходу юридичної особи при обчисленні податку на прибуток підприємств або загального оподатковуваного доходу фізичної особи — підприємця. А от тут норма вже єдина як для юридичних, так і для фізичних осіб.

А от ситуація, коли платник єдиного податку змінює групу оподаткування на загальну систему, не так добре врегульована. Якщо суб'єкт господарювання отримав оплату на спрощеній системі оподаткування, а відвантажив товар/надав послуги вже на загальній системі, то уникнути подвійного оподаткування не вийде. Сума передоплати в такому випадку оподатковується єдиним податком, а операція з відвантаження товарів відображається за правилами бухгалтерського обліку та впливає на фінрезультат звітного періоду.

А от при зворотній ситуації податківці подбали про себе і ввели податкову різницю (пп. 140.5.12 ПКУ), яка передбачає, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування. Однак оскільки така податкова різниця міститься у ІІІ розділі ПКУ, застосовувати її в обов'язковому порядку повинні лише ті платники податку, що перевищили річний дохід в 20 млн грн, або ті, що прийняли рішення застосовувати податкові різниці за власним бажанням (пп. 134.1.1 ПКУ).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Єдиний податок

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі