• Посилання скопійовано

Викрадено підакцизний товар: оподаткування ПДВ та акцизним податком

З магазину фізособи - підприємця викрадено підакцизні товари (тютюнові вироби). Факт крадіжки задокументовано правоохоронними органами. Чи потрібно нараховувати податкові зобов'язання з ПДВ та роздрібний акцизний податок на суму собівартості викрадених товарів?

Акцизний податок

Згідно з п. 216.3 ПКУ податкове зобов'язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо платник податку документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) втрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим.

На жаль, податківці не зазначають чіткого визначення такому «документальному фіксуванню» і зазначають («ЗІР», категорія 116.13.02) тільки, що матеріали, пов’язані з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства повинні бути належним чином оформлені та відображені у первинних документах, що є підставою для бухобліку госпоперацій платника акцизного податку.

Хоча проведення інвентаризація для підприємців і не передбачено в обов’язковому порядку, однак у даному випадку радимо оформити акт інвентаризації, у якому матеріально відповідальними особами зафіксувати факт крадіжки товарів. Даний документ повинен містити всі обов’язкові реквізити первинного документа і повинен відповідати вимогам наведеним у п. 216.3 ПКУ.

Для фіксації факту втрати підакцизних цінностей внаслідок такої форс-мажорної обставини, як злочинні дії третіх осіб, суб’єкту господарювання додатково до складання внутрішніх документів необхідно подати заяву до визначених в ст. 216 КПК України слідчих органів в порядку ст. 214 КПК.

 

ПДВ

А от з ПДВ складається дещо інша ситуація і, на жаль, не на користь платника податків. Згідно з п. «г» п. 198.5 ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН у встановлені строки зведену податкову накладну за товарами придбаними з ПДВ у разі, якщо такі товари призначаються для їх використання або починають використовуватися зокрема в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

При цьому податківці розцінюють викрадені товари (якщо винна особа не встановлена і компенсація не відбувається) як такі, що не можуть бути використані в господарській діяльності платника податку. Відповідно на платника податків накладається обов’язок нарахування ПЗ на вартість викрадених товарів за п. 198.5 ПКУ.

У такій зведеній податковій накладній зазначається тип причини «13» - складена у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності. У графі "Отримувач (покупець)" платник податку зазначає власне найменування (П.І.Б.), у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "600000000000". У номенклатурі такої ПН зазначаються дати складання та порядкові номери ПН, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»